![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Att sy eller inte sy, det är frågan
Kalasklänning till min dotter
Dags för barnkalas igen då. 5-åriga dottern ville ha sin "prinsessklänning" - en av farmor köpt fe-utstyrsel som är älskad men inte helt presentabel längre och jag törs inte riktigt tvätta den. Jag frågade om hon inte ville att jag skull sy en kalasklänningn istället. "Jo, jag vet vilket tyg det skall vara!" sa hon. Och det visste jag med. I våras loppisfyndade jag ett tyg med tryckta paljetter i regnbågens färger. Det har hon gått och tittat lystet på varje gång mitt tygskåp varit öppet. Nu var det dags att sätta saxen i det.
Det var lite bråttom. Inbjudan kom i tisdags och kalaset är imorgon. Och jag hade en del inbokat däremellan, så max tre kvällar hade jag på mig. Barnmönster har jag mest i några Ottobre-tidningar och nästan alla var för mjuka tyger. Men jag hittade ett mönster som var på gränsen i storlek och därifrån tog jag livet. Kjolen, armhålskantningen och stjärnan har jag improviserat ihop själv.
Det cerisa tyget har jag använt några gånger vid det här laget, och snart är det slut. Fodret i livet är någons gamla tunna bomullsgardin. Jag sydde fel och fick sprätta några gånger men så är det ju när jag syr.
(Logga in för att skriva en kommentar)