![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Renés blogg
Haklapp eller Bapron
Då tänkte jag göra ett nytt försök att skriva lite i min blogg, förhoppningsvis lite oftare än tidigare! Det senaste inlägget jag gjorde i höstas, var under en period när jag tillfälligt jobbade mindre. Det som hände sedan, var att jag beslutade mej för att säga upp den ena av de två tjänster jag hade. Den 1 januari återgick jag till min ursprungliga nattjänst, men med de procent jag provat på under hösten. Så nu är jag deltidare och det känns hittills väldigt bra!
Idag la jag ut bilden med Manfred och hans haklapp. Lille killen har hunnit bli 17 månader och har ätit själv ett tag. Ibland behöver han ändå lite hjälp och därför har det gått utan haklapp här hos oss. Varje gång har jag sagt: -Till nästa gång du hälsar på, då ska jag ha sytt en haklapp!
Men så har vi varit sjuka, både maken och jag, två omgångar var, samtidigt. Det har varit sängläge, soffläge och emellanåt, ätläge! När vi orkade börja läsa lite, blev det det och när vi sen började sitta uppe lite blev det tv och datorn. Ibland blev det tom. en liten kommentar här på Sysidan.
Vad tittar man då på, när man inte har så mycket krafter? Jo, det man vill göra mest av allt om man orkat. Symönster och inspiration till man äntligen orkar sy, förstås! Det var då jag hittade mönstret som jag kände skulle passa till Manfreds haklapp. Så i lördags hände det, jag kände att nu ska det bli av. Men naturligtvis skulle jag bli tvungen att modifierade skapelsen lite. :-)
Tyget som jag planerat använda var ett speciellt tyg i gömmorna! Ytterligare ett IKEA tyg från dotterns "Taveltyger". Astrid hade det i sitt första sovrum när hon var nyfödd. Och som vanligt kom dottern med det till mej när det var dags för lite nyare blickfång i deras hem! Lite mönsterpassning och jag satte saxen i!
Mönstret hade ingen ficka. Jag gjorde en med foder av ett avtorkbart tyg! Och så lite "put" på den så matresterna stannar där! För få lite effekt av ballongtyget lät jag det gå en lite bit ner i fickan och mönsterpassade med fickans framsida! Ja, ni ser på bilden! Samtidigt blev ju botten avtorkbar på båda sidorna! För att dölja skarven sydde jag över ett vitt kantband.
På baksidan satte jag tunn fleece som inte absorberar så bra, samma som jag har på dreglisar. Då tar det lite längre tid för fukt att nå tröjan under! :-)
Jessica, som modifierat en förlaga och ritat mönstret (hon kallar den förresten Bapron, baby apron) hade kortat av banden till ärmhålet från det mönster hon börjat med. Men jag tyckte det såg så kort ut när jag nålade det, så jag la till lite. Så gör man när man inte kan prova på mottagaren utan vill sy färdigt med en gång! När Manfred sen provade så såg jag att något mitt i mellan skulle nog varit bra. Nästa gång! :-) Snedslåerna hade jag i mina gömmor, lite skarpare i färgen än tyget men ok tycker jag. Och så var det av den bredare sorten, perfekt då det vid fickan var tre lager tyg och lite tjockare.
Med den lärdomen så verkar den i alla fall fungera. Det blir säkert fler till andra barn och kanske en till, till Manfred.
(Logga in för att skriva en kommentar)