![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Mommas syblogg
Här tänkte jag berätta om vad jag gör i mitt hobbyrum, vad jag planerar, mina idéer och lite om hur det blir ett resultat av detta.
Syrummet har fått vila
Syrummet städat och fick vila hela helgen, mitt på bordet står barnbarnets stövlar och hatt och väntar på att användas.
Barnbarnet har varit på sitt "convent" i sin Ciel-dräkt hela helgen och då har jag varit taxi, så hon kom fram och tillbaka varje dag/natt. Jag kan berätta att det var en tävling om bästa dräkten där men hon hade inte anmält sig dit för hon är lite blyg. Man skulle ha anmält sig tidigare i veckan, men arrangören frågade henne om hon inte ville gå upp på scenen och visa sin dräkt i alla fall då de tyckte att den var så fin och hon tog mod till sig och gick en "catwalk-runda". Hur det ser ut när det var klart kan ni se i mitt album "barnkläder". Jag har gjort ett litet bildspel på hur arbetet fortskred men det går tyvärr inte att visa här.
Så här fin är hon i sin peruk och hatt.
Nu är det bara en dryg vecka kvar till semestern och jag hoppas hinna sy en tunika till mig och onepiece till yngsta barnbarnet. Vi hittade ett underbart rutigt tyg på rea hos Ohlssons tyger. Det var ull-polyester blandat så hon kan ha den ute lite mer. I morgon sätter vi fart på den.
Jag har också börjat virka på min tunika som jag tänkt ha som terapiarbete på semestern för man kan ju inte ta med sig symaskinerna till solen. Det var länge sedan jag virkade något så jag tyckte jag måste testa först om jag kom ihåg hur man gjorde och det ska nog bli bra.
Ha de så gött alla till nästa gång
Inlagt 2012-01-08 19:32 |
Läst 4013 ggr. |
Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)