![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Mommas syblogg
Här tänkte jag berätta om vad jag gör i mitt hobbyrum, vad jag planerar, mina idéer och lite om hur det blir ett resultat av detta.
NYA UTMANINGAR
Så var julhelgen över och alla julklappar utdelade. Barnbarnen fick en ny varsin mysrock med ängelbroderi på
deras som jag sydde 2006 hade blivit alldeles för små, men de har inte velat ha några andra. I år verkar det som att de tyckte de nya var ok. http://www.sysidan.se/albums/viewpic.htm?ID=81905&set=lp
Det har blivit mycket änglar till julen men det går att ha änglar året runt tycker jag.
Jag har sytt ett provexemplar på en one-pieceoverall till yngsta barnbarnet och tänkte att hon skulle få vara med och välja tyg till den "riktiga". Jag använde billig fleecepläd från Rusta för 20:- och ett blixtlås som jag hade sprättat bort från en gammal klänning. Hon blev lite ledsen när jag sa att den bara var ett prov för hon ville ha den också och så blev det. Nu har hon provoverallen och den "riktiga" får vi handla tyg till nästa år.
Den här kostade bara 20:- och duger att mysa i hemma tycker hon.
I morgon är det dags att börja med nya utmaningar. Äldsta barnbarnet "cosplayar" och till trettonhelgen ska hon på ett convent och till dess ska jag sy nya kläder till henne. Kläderna ska nog gå bra men den stora utmaningen är att fixa hatt och stövlar. I morgon ska vi se om vi kan hitte några stövlar och hatt hos second hand affärer. Jag hoppas att vi hittar några stövlar som vi kan klä om, hatten får jag i värsta fall försöka knåpa ihop om vi inte hittar det också som vi kan klä om.
Jag återkommer med rapport om hur det gått.
Ha det så gött alla till nästa gång.
Inlagt 2011-12-26 22:06 |
Läst 2944 ggr. |
Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)