Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
 

Mommas syblogg

Här tänkte jag berätta om vad jag gör i mitt hobbyrum, vad jag planerar, mina idéer och lite om hur det blir ett resultat av detta.

Oj vad tiden går och vad det händer mycket

Jag hinner inte med tiden längre den springer för fort, och mycket saker händer hela tiden. Kostymerna jag hade på gång senast är nu klara och har använts här kan ni som är nyfikna se dem i rörelse  http://www.youtube.com/watch?v=u-05YTiTIwY&feature=share.

Syfestivalen blev det en snabbtitt på i år. Klart att jag hann få med mig lite hem, bl.a. lite garn till en halsduk som gubben vill ha.

Jag har också hunnit fira min födelsedag som vi tjuvstartade med att gå och se/höra på Carola på Tyrol och äta en god bit mat samtidigt, hon har en fantastisk röst så det var en bra lördag. 

Nu har jag fått en ny beställning av Endine på cosplay-kläder som hon vill ha till trettonhelgen. Det svåraste blir nog att hitta tyget till dräkten och att göra hatten. 

Innan den ska göras så har jag fått i uppdrag att sy tunikor till 18 änglar som ska vara med på en julshow, men det tyget har jag redan hemma så nästa vecka ska jag prova de första för att få lite grepp om vilka storlekar det ska vara sydda i.

Jag har också beställt Bibbis nya tråd som man kan använda till bl.a. osynliga fållar och testat, den är super så den kommer jag använda ofta. Plisségafflarna har också hamnat hos mig, de ska jag testa så fort jag hinner.

Mikael Bergstrands böcker kan jag rekommendera de var riktigt bra. Nu blir det några böcker av Buthler och Öhrlund som får roa mig medan jag syr änglakläderna.

Som vanligt har jag fått en massa tips och idéer här på sysidan, frågan är bara när jag ska hinna göra allt. Julsaker får nog vänta till något annat år, men alla fina väskor som ni gjort har jag blivit sugen på. 

Min arbetskamrat "Bibi", jobbar för fullt just nu med att brodera flaskpåsar till alla glöggpresenter m.m. som vi ska överraska våra nära och kära med.

Ni får alla fortsätta och ha det så gött och njuta av alla fina ljus nu i höstmörkret.

Inlagt 2011-11-17 17:08 | Läst 2902 ggr. | Permalink

(Logga in för att skriva en kommentar)
2011-11-28 09:45   AnnKatrin Rydberg
Hej Ja du har verkligen fullt upp hela tiden - vilekn arbetsdisciplin du har...blir riktigt avundsjuk hihi. Jag har varit på dop _Noah´s. De övriga 4 barnbarnen kom okcså vilket var jättetrevligt.
När det gäller att "arbeta" - Hmm.... sjukpensionär som jag är borde jag ju ha tid , men - orken - ja de vete katten. Har suttit o tittat på allt fint du gjort o ja även andras o kommit till den slutsatsen att jag nog ska sluta hoppas...jag kommer aldrig upp i den kapaciteten som du och alla andra här på sidan....men jag skall sätta ut ett par bilder - lovar...
Ha det nu så gott i kylan o advent ...
100 kramar
 
2011-11-23 06:52   Ingrid Wester
Oj oj, här lyser verkligen flitens lampa! Är så imponerad av allt som du hinner med. Ser ut som du även är bagare:) den tråden och plissegaffeln ser ut som man måste testa. Just nu sitter jag i bilen på väg till jobbet (jag kör ej idag) snart har vi helg igen och då blir det både sömnad och bak. Skall bli kul att se tunikorna och cosplaykläderna sen. Ha det så gott kram från ingrid
 
2011-11-20 22:58   Marie Ask Ström
Vad härligt med massa syuppdrag. Blir nästan lite avundsjuk men det skulle väl ta lite väl mycket tid.
 
2011-11-20 09:42   agneta isacsson
Vilken otrolig arbetskapacitet du har! Tack och lov att jag hittade en uppgift att du är pensionär. Men även om man har tiden måste man ha inspiration, kreativ och kunskap. Imponerande. Och vilken fin dansfilm du länkar till. Snyggt. Och tuffa kostymer med helt rätt fall och snitt. Grattis.
 
2011-11-17 22:33   ANITA AJANKI
Ingen rast och ingen ro bara jobba och gno det verkar vara din paroll just nu. Men jag förstår att det är roliga jobb och då går det som an dans. Måste också testa tråden.
 
2011-11-17 19:01   Aina Johansson
Du har fullt upp som vanligt.
Plisségafflarna från Bibbi är helt otroliga, snabbt och enkelt att göra veck av alla de slag.
Fållningstråden har jag också.
 
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons