Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
 

Mommas syblogg

Här tänkte jag berätta om vad jag gör i mitt hobbyrum, vad jag planerar, mina idéer och lite om hur det blir ett resultat av detta.

FULL FART I GROTTAN

Ni har väl röstat på fina Maria? Vad gulliga ni är alla, jag håller alla tummar att hon ska vinna.

http://www.dromstipendiet.se/188

Just nu har jag en lugn period och då har jag passat på att börja rensa i "grottan". Det bara snurrar i huvudet med idéer vad jag ska/vill göra. Jag har börjat lite smått i alla fall. 

Nr 1 blev ett köksset till min äldsta dotter, hennes kök lyser i orange och grönt så det blev lite i de färgerna. Bild finns i mitt album.

Nr 2 blev en flaskpåse till min väninnas svärdotter som fyller 41 år idag. Till den använde jag också lite av det bling-bling-band som jag fått från Indien. 

Nr 3 blev en stickväska som började med att jag fick en bit bårdtyg av Marianne Nerén på sysidan och utmaningen var att göra en väska med det och använda max 2 tyger av vårt eget förråd. Till den blev det rensat både tyg, väskhandtag och knappar.

Den står stadigt på golvet bredvid min TV-fåtolj där jag stickar och handarbetar. Bättre bild på väskan finns i mitt album.

Nr 4 blev en tröja till mig själv. Jag ville testa en modell och hade ett ljusblått tyg som legat så länge så det blivit ljusa vikkanter. Dessa kanter trollade jag bort och sedan broderade jag lite snökristaller och strök på lite bling-bling. Så nu är det en vinter tröja.

 

Idag ska jag lägga upp byxor, kappa och kjol, och sedan fortsätta med barnbarnets rock så hon kan prova i morgon när hon kommer.

Tack alla för all inspiration som jag får här på sysidan. Idag såg jag Anita Ajanko som gjort så fina näsduksfodral så det kanske det blir några från "grottan" också.

Inlagt 2011-09-28 10:23 | Läst 4144 ggr. | Permalink

(Logga in för att skriva en kommentar)
2011-10-05 08:45   Aina Johansson
Full fart, som vanligt.
 
2011-09-28 17:12   ANITA AJANKI
Det tycker jag absolut att du ska göra . Nu när du i alla fall är igång dom är ju så enkla men fyller sin funktion. Bra jobbat.
 
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons