![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Mommas syblogg
Här tänkte jag berätta om vad jag gör i mitt hobbyrum, vad jag planerar, mina idéer och lite om hur det blir ett resultat av detta.
Spökvandring och halloween
Nu märker man att hösten kommit och idag blir det mörkt ännu tidigare, men man får väl försöka göra det bästa av det och tända mycket ljus så det blir mysigt.
Igår var vi på spökvandring i Gamla Stan, det är en teaterguidning, man får lite information om strider, sjukdomar m.m. som hänt tidigare och med jämna mellanrum hoppar det fram "spöken", det var riktigt bra och roligt. 
I övrigt så har det varit full fart i systugan med halloweenkläder bl.a. Det här är elaka fén, som har fått vingar, tiara och trollspö. 
Jag har också haft en hel del "tråkjobb" från vänner och "kunder". Ni vet det där, laga, ta in, lägga ut, sprätta etc. Jag måste nog gå en kurs snart i konsten att säga nej, någon som vet var sådan finns.
Nu ska jag i alla fall göra färdig min baddräkt som jag började med på underklädeskursen. Vi ska ju till värmen om 4 veckor och då skulle det vara roligt att ha den klar. Jag vill också sy ett par BH efter mönstret som vi fixade på kursen. Äldsta barnbarnet har beställt nya ridbyxor och ridjacka, hon har ju växt igen tösen så det får nog ligga högt på prioriteringen också.
Jag också kommit igång med stickningen igen. Det här är en mössa med långa öronlappar som jag stickat 2 st av, denna och en röd. Nu håller jag på med en tröja till mig själv.
Mys på er
Inlagt 2010-10-31 14:26 |
Läst 2737 ggr. |
Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)