Så tog jag mig igenom kjolmodelleringen där överdelen skulle vara start på byxdelen. Efter att ha läst i några mönsterkonstruktionsböcker så kom jag fram till att det vore bra att kolla av lite ... läs mer..
Godmorgon!
Ja ni, igår satt jag mest o sydde. Jag har börjat på ett till lite större täcke snurror. Satt och klippte rutor som jag sen sydde ihop. Har sytt ihop ungefär halva nu. Senare på kvällen ... läs mer..
När jag syr åt andra så måste jag varva med att sy något åt mig själv, en slags morot. Jag gillar att blanda material, så jag sydde mig en klänning av svart manchester,svart skinn och ett ärtgrönt ... läs mer..
Hej på er!
Idag har jag sytt lite. Blev klar med toppen på doptäcket, äntligen. Sedan städade jag min data o syhörna, hittade på lite projekt som inte är klara ännu. Få se om jag forsätter med nått ... läs mer..
Hej alla kreativa vänner på sysidan! Jag har inte bloggat på väldigt länge pga olika anledningar. Ni som följt min blogg vet att vi har sjukdom i familjen. Än är det inte över, men min längtan efter ... läs mer..
2012-10-30 21:13 Att sy eller inte sy, det är frågan | Läst 4641 ggr
| 4 kommentarer
Jag har ju skrivit tidigare flera gånger om äventyren med min i maj 2012 nyköpta broderisymaskin, en Husqvarna Viking H|CLASS™ 600E. Sedan maskinen var på verkstaden i juli innan semestrarna har jag ... läs mer..
2012-10-30 20:44 Att sy eller inte sy, det är frågan | Läst 4774 ggr
| 1 kommentarer
En kollega fick barn för lite sen. Idag tog vi matlådorna med oss och åt lunch hos henne. Såklart ville jag sy något till bebisen! Jag hade tänkt mig en haklapp med brodera ödla men den minnesgoda ... läs mer..
Det började alltså att jag skulle göra ett kjolgrundmönster eftersom dess överdel är ingångsvärden för ett byxmönster upptill. Så jag mätte två-tre gånger och gjorde mig ett grundmönster enligt boken ... läs mer..
2012-10-24 18:30 Att sy eller inte sy, det är frågan | Läst 5908 ggr
| 0 kommentarer
Min 9-åring har börjat spela gitarr i kulturskolan. En gitarr i lagom storlek har han fått låna av sin morfar, men fodralet till den är inte så praktiskt till ett barn i hans storlek. Jag hade ... läs mer..
Det var så länge sedan jag la in någon bild på sysidan. Ofta har jag tagit en titt den sista tiden, men sällan en gång haft tid att kommentera. Och det har kanske varit både bra och mindre ... läs mer..
Håller på o syr mig en tunika i tyg som jag köpte på second hand affär.
Istället för enfärgad "fint" tyg så använder jag mig av två olika färger, en enfärgad och en mönstrad.
Ärmarna kommer bli ... läs mer..
Nu var det verkligen länge sedan jag skrev något på bloggen. Har haft så mycket att göra både i skolan och på fritiden.
Nu har vi i äntligen satt i gång och jobbat med kostymerna till Nobel ... läs mer..
Syr igen!
Nu efter ett långt uppehåll med att sy, så har jag kommit igång igen. Å, vad skoj det var. Så här kommer en bild på kuber jag har sytt ikväll. Vet inte riktigt vad det ska bli ännu. Men ... läs mer..
Ett i mitt tycke intressant mönster på en snäv pennkjol bestämde jag mig för att titta närmare på. Det är från Burda Style 2012, april mönster 118. Så jag ritade upp mönsterdelarna på ett rutat ... läs mer..
Mitt mål är fortfarande byxmönster. Därför gör jag som många ståupp-artister, jag har fokus från midjan och neråt. Mitt klänningsprojekt har gått i stå. Där hade jag tänkt testa blockmönstret (livet) ... läs mer..
Jag tänker på tygrynkor, inte de i pannan. Om ett plagg får veck eller rynkor så kan det vara helt i sin ordning. Ett tyg är inte särskilt elastiskt, somliga knappt alls. En strumpbyxa får sällan ... läs mer..
Nu är min bröstavgjutning "klädd". Blev nöjd med resultatet!
Gipsavgjutning av min byst och sedan klädd med tygremsor. Strök tapetklister på gipset och tryckte fast tygremsorna. Roligt ... läs mer..
En mjukstart på dagen med att kolla lite och fundera över det här med byxmönster. Jag vet, det kan verka lite insnöat men än finns det en del att upptäcka. Vi har ingen snö ännu här på östsidan för ... läs mer..
Äntligen fredag! Skönt att få lite ledighet och kanske få lite kreativt arbete gjort. Mitt projekt just nu är att sy en klänning av lin/bomullstyg som jag tryckt lila pensér på. Hittade på Gudrun ... läs mer..
Mina funderingar går fortfarande runt kjolar och hur standard förhåller sig till verklighet. Jag tittade på en kjolmodell i storlek runt 50, dvs XL. Hur skiljer den sig från en i Medium 42/44? Ja XL ... läs mer..
Jag fastnade i min klänning kan man säga. Modell 120 från Burda Style september 2012. Främre sidan var inte så bra, veckade sig upptill och behövde tas in. Jag tog först in i sömmen mot framstycket ... läs mer..
Jag har köpt 4D programmet förra året, det ända jag hann göra hittills är att registera den.
Den innehåller bl. a 4D extra, 4D embroderie och m.m.
Jag är jätte intresserad att gå på denna ... läs mer..
Mitt garn har äntligen kommit! (Det kom i fredags men har inte haft tid att hina öpnna paket förrän idag). Min faster hade även köpt till garn och en beskrivning hur man virkar en traktor som jag ... läs mer..
2012-09-16 18:54 * * * S Y M A M S E L L * * * | Läst 28636 ggr
| 3 kommentarer
Vad gör man om man plötsligt har lite tid över? Syr en väska naturligtvis! En inplanerad sak blev uppskjuten, och då fick jag tid till annat denna helg.
Har länge velat göra nåt av ett Fat quarter ... läs mer..