Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
 

Tema.

Mitt garn har äntligen kommit! (Det kom i fredags men har inte haft tid att hina öpnna paket förrän idag). Min faster hade även köpt till garn och en beskrivning hur man virkar en traktor som jag också fick! Rätt kul faktiskt, funderar på att ge traktorn till pappa i farsdagspresent kanske.

I somras köpte jag en bok om Amigurumi som jag "hittade" imorse. Så idag har jag virkat en gris  eller iaf delarna till en gris jag har inte riktigt haft någon ork att montera ihop den och dessutom har jag inte nog med stoppning till hela.

Jag har snart virkat klart ena ärmen till min kofta också, tänkte hinna göra de innan jag går och lägger mig.

Måste även öva lite inför engelskaredosvisningen imorgon, vi ska berätta om en nyhet från ett engelskttalande land vilket inte är så jättesvårt men man lär ju kunna de man berättar om så man slipper sitta och läsa innantill.

Imorgon får vi även veta vad temat är inför årets Nobel Nightcap! Vi i skolan har fått äran att få sy kläderna till personalen som jobbar på Nobel Nightcap även i år. Fast i år så har vi mer än dubbelt så lång tid att hinna sy dräkterna på än vad vi hade förra året. Det ska bli riktigt kul att få sätta igång!

 

 

Inlagt 2012-09-16 21:32 | Läst 2970 ggr. | Permalink

(Logga in för att skriva en kommentar)
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons