![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Bomull och Brodyr
Feltänk som blev bra
Jag har länge gått och funderat på att sy något i lappteknik men inte riktigt kommit till skott. Jag visste att jag ville göra något som gick i grönt. Kanske är det den skira grönskann ute som inspirerat mig. Jag plockade fram gröna tyger och funderade hit och dit. Blockhusrutan gillar jag men gick inte i gång på det riktigt. Så insåg jag att det mörkgröna tyget fanns det mest av så varför inte göra domstolstrappan?
När jag skurit ut mittrutorna och remsorna så satte jag mig vid symaskinen och det var redan där jag tänkte fel men det insåg jag inte förrän alla rutorna var sydda. För att få effekten av en trappa så ska ju den mörkaste färgen sys först alltså det mörkgröna tyget.
När alla 24 rutorna var sydda insåg jag "misstaget" så jag bestämde mig för att skära alla rutor snett. Jag la den fyrkantiga linjalen snett på varje ruta och skar ut dem.
Rutorna syddes ihop 4 och 4
Resultatet blev ganska kul. Vet inte om jag ska göra en pläd av det eller något som kan hängas upp.
(Logga in för att skriva en kommentar)