![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |
Bomull och Brodyr
Provplagg
Hittade en modell som jag genast fastnade för men rekommendationen var att bara använda bielastiska tyger. Sådant kan trigga mig att testa om det ändå inte går att sy i annat tyg. Sagt och gjort! Jag ritade av mönstret i en storlek störra än vad jag normalt använder och klippt ut klänningeni ett lakan.
Åh den satt som en smäck! Jag blev så inspirerad att göra något mer med den här klänningen. För att få bort "luciaklännings känslan" sydde jag svarta sömmar fritt med maskinen. Jag sydde kors och tvärs utan att stanna för att inte få en massa trådändar. Runt ärmhål och halsringning sydde jag fast rivna remsor av lakan. Remsorna sydde jag fast på rätsidan en bit från kanten. Nertill sydde jag också fast remsor men jag vek dem växelvis uppåt och nedåt. Eftersom det är ett provplagg så kan man ju testa hur mycket som man vill för att sedan överföra den man är nöjd med till det "riktiga" plagget. Det här mönstret kommer att bli ett favorit mönster till sommarens klänningar och linnen. Nu återstår bara en tvätt för att se hur det blir med remsorna. Det är det fransiga som jag vill få fram.
(Logga in för att skriva en kommentar)