Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Mönster och mönsterkonstruktion

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2008-11-16, 09:47   #1
LillaMian LillaMian är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2007
Inlägg: 386
om jag nu tolkade dej rätt så menar vi nog samma
att om det är okej eller inte sitter egentligen inte i summan folk tjänar på att sno det eller hur man ska säga

det är en intressant diskussion för man kan vrida och vända på det så mycket. Just denna mössan går nog inte polisanmäla dock.Det var nog personens sätt att bli lite sur bara tror jag Kan inte tänka mej att nån tänkt polisanmäla det på allvar? Skulle vara intressant att höra hur det gick.
LillaMian är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-16, 10:07   #2
LillaMian LillaMian är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2007
Inlägg: 386
det stod typ att man inte skulle ta glädjen från de som som ville "ta iden" och sälja den i liten skala

Men den som gör det kanske faktiskt tar glädjen från den som kommit på det. Den personen kanske får mindre sålt och får sluta leva på det för att en miljon andra säljer 20 sådana var typ (om man överdriver det hela )

Går det förstå hur jag tänker
Jag vet att jag är lite dum för jag vill alltid se det ur olika vinklar. Jag förstår på nåt sätt den som skrev det men om jag vänder på det mot den som blir tex designat så kan jag se det på det sättet också
Jag säger inte att nån har rätt eller fel..jag bara vänder och vrider Fast jag kasnke ska sluta med det och gå och sy lite istället

och en sak till som jag faktiskt tycker är lite knäppt är ju att om man köper ett mönster eller ett tyg så borde man ju få sy och sälja av det. Fast om man vänder på det också så kanske man kan förstå varför man inte får det också Då kan ju stora företag kanske köpa in tyget och sälja av det?
LillaMian är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-16, 10:11   #3
Delfintua Delfintua är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 3 987
Jadu, hur man än vänder och vrider på det så har man ändan bak

En sak är då helt klar att upphovsrätten inte respekteras ett dyft. Tråkigt men sant!
Delfintua är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-17, 22:09   #4
Shania Shania är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2008
Inlägg: 145
Är det inte att blåsa upp storm i ett vattenglas? Konstaterar att mössmodellen fanns redan när mina döttrar var små (äldsta är 45 år) och deras farmor stickade mössa i nämnda modell och satte egengjorda tofsar på. Det är synd att det finns så lite tolerans bland oss människor.
Ett skratt förlänger livet.
Shania
Shania är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-17, 23:56   #5
Antari Antari är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2007
Inlägg: 26
Hej alla glada!
Jag trodde att det ämne skulle avslutas men den uppe igen.
Den sömerska har aldrig hört av sig. Jag tycker att det var tråkigt, för att jag tänkte mig åtminståne litet "förlåt".
Men jag tar inte så illa ut....
Ärligt talad så hade jag köpt sådan mössa på Kapp Ahl för många år sedan och när mössan var för liten så sydde jag nya åt min son. Jag hade själv en sådan fast stickade som min mormor stickade till mig. För några år sedan blev jag intresserad av att sy kläder till dockor. och då som nybörjare så sökte jag mönster till dockkläder innan jag skafade en docka som jag puslade ihop några modeller. och då ramlade jag på en rysk sidan (Jag kom från Ryssland för 17 år sedan) där även idag kan man ladda ner mönster till olika dockor:
http://www.kimberly-club.ru/catalog/...?SECTION_ID=92
Om ni ser på 3-4 bild uppifrån...
Glada mäniskor delar med sig... Jag tror inte att den ryska kvina har sett och snodd någons design.
Summa sumariom:

Vi kan avsluta den diskution. Jag har inte snodd någons ide och speciellt inte för att känna miljoner på det. Den ide går på stan i åratal, även dockor har havt den på sig för många år sedan.

Tusen tack för er alla som kom med så många olika åsikter.
God natt
H/Antari
Antari är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-18, 06:37   #6
LillaMian LillaMian är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2007
Inlägg: 386
som sagt jag menade inget illa till dej Antari ifall du tog illa vid dej av mitt inlägg? I så fall missuppfattade du mej
Klart man kan komma på samma saker själv,som nån annan gjort, även om de är ovanliga. Det har hänt mej flera ggr att jag gjort nåt helt ur eget huvud och sen sett att det faktiskt finns liknande. Då blir man lite förvånad

Intressant diskussion är det iaf. Mest intressant tyckte jag det var att folk verkar se det som att sydesign kan man sno men inte andra saker som folk kommit på

Men visst handlar kasnke inte tråden om det du startade den för längre.
LillaMian är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2008-11-25, 15:56   #7
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Hon kan inte polisanmäla dig för det, i alla fall vad jag tycker, det är att gå för långt.

Jag syr själv dockkläder som jag säljer ibland (men helt annan typ av dockor) och det blir ibland lite liv när folk kopierar.. Men de flesta är överens om att man mycket väl kan göra plagg av ungefär samma snitt eller använda samma mönster (köpemönster alltså) men om man gör 100% likadana eller så att man direkt ser vad de kopierat från är det att gå för långt.

Som t.ex. en gång gjorde jag en 60-talsklänning a-line med schackmönster svart-vitt, pälsboots i svart och vit (per fot), hårband. Om någon annan gör 60-talsklänning men annan färg och andra accessorier så bryr jag inte alls eftersom det knappast är originaldesign. Men nu har en annan kopierat exakt samma schackmönster, samma färger, samma pälsboots, samma hårband. Enda skillnaden var att jag syde i bomullstyg, hon i filttyg. Om det var för privat bruk så skulle jag skita i det (men tänka att det kanske är lite otaktiskt). Men nu sålde hon det, så blev jag jättearg. Dels för att hon kopierat helt skamlöst för egen vinning, och dels för att stilen är min och folk accossierar stilen till mig, och när de såg outfiten så trodde de att det var jag som gjorde, men den var av mycket lägre kvalité (dvs slarvigare sydd, filttyg) så känner man ju att ens anseende kan sjunka.

Att kopiera till 100%, för privat bruk går väl an, men det kan fnysas åt, bästa är att fråga personen om det är ok. Att kopiera till 100% och sälja är helt fel.

Att bli inspirerad är helt ok. Att använda samma köpemönster eller vanlig design är ok. Man kan som man kommit fram till här inte direkt paxa en vanlig gammal design som sitt eget. Som t.ex. om jag skulle säga, hey, raglantröjor är mina, ingen annan får göra!

Jag kan säga att den här stilen på mössan har jag också sett på dockorna jag har. Dvs att folk gjort till dessa dockor också. Inte direkt någon ovanlig design, alltså.

Ok det var min "50-öring" det.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Taggar
copyright, mönster, mönsterskydd, mössa, rättigheter, upphovsrätt

Ämnesverktyg Sök i detta ämne
Sök i detta ämne:

Avancerad sökning
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons