Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2008-04-01, 17:30   #14
gunnsan gunnsan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 1 361
Hej!
Tack .

Om strecken blir bubbliga så beror det alltid på att konturerna i bitmappen är bredare än 1 pixel och att det som standard i Customizer är Outline 1 pixel, men det finns en inställningsmöjlighet här för att undvika detta.

Importera bitmappen, men istället för att trycka på snabbknappen, så väljer du den lilla svarta triangeln och klickar på alternativet "Preview Outline". Här kan du tala om för Customizer hur tjocka konturerna i bilden är. Standard är alltså 1 pixel, men är det tjockare konturer i bilden, så får man ange det här (upp till 20 pixlar). Nackdelen är att figurer kan få lite rundade hörn.

Det gör dessutom inget om du väljer inställningen 20 pixlar, och bilden i själva verket har 1 pixel breda konturer. Fungerar ändå . Man skulle kunna tro att konturerna försvinner då, men det gör de inte.

/Gunilla
Bifogade bilder
 
gunnsan är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 22:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons