![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Medlem sedan: jul 2006
Inlägg: 65
|
Hur sy överdrag till biabädd/hundbädd?
Jag undrar om det är någon här som har sytt ett överdrag till en biabädd eller annan hundsäng? Är det enkelt? Bara att mäta på bädden eller?
Ska man ha ett resårband så att det siter fast runt kanterna? Har ni några tips att ge mig? Är det enkelt att sy en hel bädd själv? |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 832
|
Om du vill sy ett överdrag så är mitt tips att sy det som ett vanligt drapå-lakan, dvs. med resår undertill så att man lätt kan ta av och på vid tvätt och att det dessutom sitter fast någorlunda.
Att sy en egen bädd är inte så krångligt om man syr ett fodral först med dragkedja i en sida och därefter trycker in skumgummit. MEN att sy en hundbädd med skumgummit i är en brottningsmatch utan dess like - men ganska kul samtidigt - och man blir väldigt nöjd efteråt ![]() Lycka till! |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: apr 2006
Inlägg: 154
|
Jag tyckte inte det var speciellt svårt att sy en hundbädd, kanterna är det som kan vara lite besvärligt men syr man bara kanaler och sedan trycker in skumgummit så är inte det inte så krångligt.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:22.