Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2004-11-28, 22:29   #8
Maya Maya är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 119
Markör??

Hej Åsa,
jag har räknat ut så långt att varje broderi måste börja i överst i bilden eller bågen eftersom det sista stygnet som sättes ,ett jumpstygn, innan man flyttar på tyget, har betydelse för nästa sekvens och utgör markör för stygn nr 1 i nästa sekvens och måste sluta nederst i bilden eller bågen.
Som jag fattar kan man inte ta vilket broderi som helst och försöka göra ett endlesst broderi om det inte råkar börja och sluta som ovan beskrivet. Det är problem nr 1.
Nr 2 är att i själva programmet VIP PRO finns inte Endless embroidery hoop 170X 100 med som val när man skall sätta in sitt broderi i rätt båge,om man nu lyckas lösa problem nr 1.
Jag kollade redan med ett broderi som råkade börja och sluta som ovan, programerade den för en båge i samma storlek men det funkar inte.
Deta är märkligt för jag har Mega hoopen och det går alldeles utmärkt att sätta vilka broderier som helst i den.
Suck, när skall dessa symaskinsproducenter sluta behandla oss som idioter och bara ta pengarna från oss!!
Maya är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons