![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 28
|
Babykläder
Ska sy babykläder under våren. Har bara sytt ett par hängslebyxor för en massa år sedan, men annars har jag ingen erfarenhet av att sy så små plagg. Jag vill gärna ha tips på var jag kan hitta fina mönster på babykläder.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 37
|
Tipsar om senaste numret (nr 4/2005) av Ottobre design. Där finns jättesöta basplagg som body (Strl 56-92), tröja (strl 56-92) och sparkdräkt (strl 50-80) och dessutom ett par fina hängselbyxor om du vill göra en favorit i repris!
![]() Jättefina bilder i hela tidningen dessutom, som inspirerar! Annars är en tur till bibblan aldrig fel. Där brukar finnas böcker med mönsterark i! En del modeller i lite äldre böcker, känns förstås omoderna, men ofta handlar det mest om tygval osv... Lycka till! // Linda |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2004
Inlägg: 4 168
|
Vill också rekomendera Ottobre, väldigt bra tidning om man vill sy fina barnkläder. Här är deras adress:
http://www.ottobredesign.com/ Där kan du bläddra i gamla nummer också och kika vad som finns. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 42
|
Jag sydde väldigt mycket från boken "Barnkläder - sy och sticka till barn 0-3 år".
Modellerna var enkla att sy (jag var nybörjare då) och jag tycker att dom har fungerat bra på vår lilla kotte. Det enda som jag stört mig på med modellerna var att byxbenen inte är uppknäppningsbara vilket är en fördel med blöjbarn. Lycka till. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: mar 2004
Inlägg: 177
|
jag tycker också att Ottobre har bra mönster.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
|
Jag tycker att den tidningen är kanonbra. För inte så länge sedan gjorde jag en sparkdräkt, med en åsna på, den vart jättesöt, bra passform är det också.
Aina |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: jan 2005
Inlägg: 433
|
Jag köpte i min syaffär en liten "bok" (typ tidningsformat) med mönster på babykläder från Kwik-Sew. De är från nyfödd upp till storlek 80 i en massa modeller. De har jag använt mycket och gillar bra, tydliga beskrivningar.
|
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:43.