Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2015-10-09, 20:49   #1
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Jag började tappa intresset när det började dyka upp några användare som var väldigt otrevliga och klankade ner på andra användare utan att egentligen bidra med något själva. Jag vet inte om fenomenet är nytt eller om det är moderatorerna som blev lite för snälla med vad som fick stå kvar, men det sänkte stämningen rättså dramatiskt.

Sen har vi alla copy-pasteade "Bibbis Textil har" på alla som frågar om var man kan köpa något, alldeles för ofta som svar på frågor om grejer som Bibbi inte alls har. Inget ont om butiken i fråga, jag har handlat där och varit nöjd, men nu undviker jag den bara för att jag tröttnat på irrelevant hetsreklam. Jag har bland annat fått till svar att hon har dockknappar (som visade sig vara 6mm stroa) när jag frågade efter knappar 2-3mm. Hade det bara vart en gång hade det kunnat vara ett ärligt misstag, men som det varit dom senaste åren är det bara löjligt.

Själv använder jag inte facebook, så jag har ingen aning om hur mycket av aktiviteten som flyttat dit, men det är många forum som dött facebookdöden, så det är antagligen en bidragande faktor till att aktivitetn minskat.

I slutändan är det som vanligt upp till var och en var dom vill hänga och vad man vill stötta. Och hur mycket tid man vill lägga. Förr la jag mycket tid på att förklara och svara så gott jag kunde, men efter ett tag när frågor upprepas och folk allt för ofta vill ha enkla snabblösningar eller inte inkluderar tillräckligt med information i frågan för att man ska kunna formulera ett vettigt svar, jag då lessnar man till slut.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-10, 17:38   #2
Bibbi Bibbi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 1 995
Nu känns det som jag måste göra ett inlägg.

Lillith först vill jag säga att jag håller med dig till 100% att
alla onödiga påhopp känns väldigt trist.

Sen är jag givetvis mycket tacksam att många länkar till mig. Har också förståelse för att det händer att man föreslår min hemsida innan man tagit reda på riktig fakta. Man föreslår för att man tror sig sett det hos mig. Är man ute efter något och frågar kanske en liten vink räcker långt men "finliret" får man klara själv.
Blev ju lite nyfiken av ditt exempel om docknappar.
Sökte helt enkelt på dockknappar, fick en träff från 2007 på ett inlägg du gjort. Du söker efter riktigt små dockknappar får flera svar.
http://www.sysidan.se/forum/showthre...ht=Dockknappar
Men ingen föreslår min hemsida som du skrev.
Kan bero på att jag öppnade min webbshop 4 år senare 2011.
Det känns som faktafel.

/Bibbi
Bibbi är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-13, 23:58   #3
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Nu är vi rätt OT, men det var i en kommentar till en bild jag fick din butik länkad. Den här: http://www.sysidan.se/albums/viewpic...D=80356&set=lp

Så, inga faktafel, ingen anledning att bli defensiv. Som sagt, jag har handlat från din butik förr och varit nöjd, men den här "kompisreklamen" börjar likna spam och ger tyvärr inte alls ett trevligt intryck. Men det är i mina ögon. Du sköter ditt företag på det sätt som du vill.
Men det är en bidragande orsak till varför jag tröttnat på Sysidan, så så långt är det relevant för diskussionen.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-14, 06:09   #4
Bibbi Bibbi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 1 995
Ok, då är jag med.

Men jag måste fråga hur man skall tolka

"du sköter ditt företag hur du vill"

Menar du att du tror jag ber medlemmar på sysidan att svara så?

Tror ju fortfarande att man gör det av ren hjälpsamhet.
En "hint" sen får man klara finliret själv.

/ Bibbi
Bibbi är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-14, 18:56   #5
bila bila är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
Företag som sköter sig bra, har bra prylar och skickar snabbt och beter sig trevligt mot kunderna vill man rekommendera till andra. Dåliga företag varnar man för för att inte fler ska råka illa ut.
Vissa företag får man rekommendera hur mycket som helst andra inte, vilket jag tycker är konstigt.
bila är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-15, 01:42   #6
Lillith Lillith är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 1 109
Citat:
Bibbi skrev: Visa inlägg
Ok, då är jag med.

Men jag måste fråga hur man skall tolka

"du sköter ditt företag hur du vill"

Menar du att du tror jag ber medlemmar på sysidan att svara så?

Tror ju fortfarande att man gör det av ren hjälpsamhet.
En "hint" sen får man klara finliret själv.

/ Bibbi
Nej, jag ville göra klart att jag inte menar det här som något försök att tala om för dig hur du ska sköta ditt företag, varken mer eller mindre. Lägg inte ord i munnen på mig, så är du snäll.
Jag trodde också det var hjälpsamhet först, men det har blivit så absurt mycket och så ofta irrelevant, så jag har liksom gett upp. Jag vet inte vad jag ska tro och därför väljer jag att undvika exponering.

Har du ytterligare åsikter om mina kommentarer eller vill ha förtydliganden som rör mina åsikter om ditt företag så ta det via PM, för det hör inte hemma i den här tråden, riktigt.

@bila: Vem menar du det är som säger vad man "får" rekommendera för företag? Jag har inte sett något sånt i reglerna. Om det där var riktat till mig så "får" man för min del göra precis vad man vill.
Och jag får tycka precis vad jag vill om det. Så det så.
Lillith är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-15, 03:04   #7
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Måste hålla med att få reflexmässiga svar utan att svararen faktiskt har kollat upp sortiment är tröttsamt. Bibbi har! Panduro har! Stoff och stil har! När i själva verket har de int alla eller i bästa fall dålig kvalité eller fel storlek. Önskade att svar är mer noga med at kolla upp. Frågar man här så har man själv oftast redan letat runt till att börja med. Har slutat med att fråga här....

Säger int att det är just Bibbi personligen som gör fel utan folk i allmänhet
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-10-15, 08:23   #8
Bibbi Bibbi är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2004
Inlägg: 1 995
Jag kanske har överreagerat.
Men jag tog det personligen.

Det beror på att jag var det enda exemplet
och all förytligande text var riktat mot mig.

Men när ichigo skriver "Bibbi har! Panduro har! Stoff och stil har"
får det en annan dimension.

/Bibbi
Bibbi är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons