Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-01-13, 19:37   #18
avslutad141023 avslutad141023 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 1 114
du är välkommen!
jag avsky r verkligen klisterpapper, kanske för att jag är allergisk mot klistret o på tröjor huva ligen så alla sådanna ramar går bort för mej, jag har faktiskt provat detta system med quicksnap. jag var inte alls imponerad. ja snabbt o lätt o inga ram märken att tala om, men oj så försiktig man fick vara att inte rubba en mm för då försköts allt, jag köpte till min 11000 o skickade tillbaka efter 1 vecka o då var jag vansinnig av irritation.

MB4 är den minst känsliga maskin jag provat o jag har provat Brothers 1000, swf, taijma, de flesta Husqvarna o janome o brother hem maskiner. den kan jag typ misslyckas med allt o det funkar ändå, det går inte en dag utan att jag sitter o tänker wow för mej själv. Funderade på en brother 655 eller en mb4. Brorsan har större yta o fler nålar, men mb4ans microbrodering är så mycket bättre. o jag älskar detaljerna. sedan så visst i ärlighetens namn en större snabbare maskin med större yta hade ju varit skitkul, men jag broderar för det är kul, säljer ingenting så då känns det liiite tufft med tusingarna emellan.
utan durkee hoops muttrade jag en hel del o tyckte att jag var begränsad av ramarna, funderade om jag ändå inte skulle köpt brothern.
men häromdan var jag o hjälpte en kompis med hennes pr 1000 o då kände jag att jag valt rätt speciellt med mitt nya ramutbud. fast där tycker jag janome faktiskt gjort bort sig lite o behöver tränka till lite. det finns en mängd små, men inga mellanstora ramar..

just detta med att enkelt kunna brodera på ärmar, ben mössor fickor mm är någog jag verkligen uppskattar, mc 11000 har ju också " en friärm" men den är rätt omständlig ändå o helt sådär plättlätt att få snyggt var det inte. med denna är det verkligen lätt, jag har broderat på ett byxben tll en sparkdräkt i stl 86 plättlätt!
avslutad141023 är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons