Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-01-04, 21:01   #7
Marieberg Marieberg är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2010
Inlägg: 71
Jag är inte utbildad i sömnad förutom att jag har vuxit upp i sömmerskemiljö och då får man lite gratis med på vägen. Men jag tror att alla som har sytt också har misslyckats någon gång. Många gånger har det hänt för mig att det har åkt i soporna.

På senare år har sömnaden ändrat, det finns så mycket hjälpmedel (fusk) såsom spraylim, velisofix, dubbelsidig tape,fållband osv. Varje gång jag går till en sybehörsaffär måste jag titta mig runt och se alla nya fuskgrejer de har och det tillkommer lite hela tiden.

Att sy i en dragkedja i trikå, ja då vill jag försöka få trikåtyget lite mera stumt. Testa på en liten trikåbit vilket mellanlägg som fungerar bäst, mellanlägget skall bara hålla för att sy en gång på sen får det gärna försvinna.

Tror att du också har många mellanlägg som du använder då du broderar, kanske att det där kan finnas något du kan använda (spray fast och stryka bort?).
Marieberg är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons