Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Maskinbroderi
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-01-03, 15:02   #10
MonicaBoberg MonicaBoberg är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2004
Inlägg: 362
Ett annat sätt är att bara sätta en linje (kontur) på alla linjer i bilden. Svårt att förklara. Om vi tänker oss ett A. Gör en konturlinje på den vågräta linjen. Sedan gör man en på den ena stolpen som börjar i botten och slutar på samma punkt som första eller sista i den vågräta linjen. En till som är på resten av stolpen. Gör likadant på andra stolpen. (Du kan sätta dessa linjer i vilken ordning som helst)

Stolparna har då två konturlinjer var och en vågrät, vilket blir fem objekt.

Eftersom det är en linje över hela bokstaven så kommer du få en del saxar i objektlistan. Det har ingen betydelse. Vad som däremot är viktigt är att alla noder (oavsett om de är start eller stoppnoder) i varje ”korsning” är på samma plats.

När man gått över hela bilden så att alla linjer har en kontur så markera man allt och i ikonraden längst upp finns två ikoner som liknar träd. Det vänstra sätter ihop allt till en del och är det hopp så görs det koppling. Den andra gör samma men sammanfogar inte mellan hoppen.

Start och stop går inte att själv bestämma med detta sätt. Måste du ha koll på start och stopp så är det manuellt som beskrivs ovan som gäller. Alternativt kan du testa att markera det nya objektet (med de skapade bakåtstygnen) och gå till menyn Transformera/Kombinera konturlinjer. Det är dock inte alltid detta fungerar optimalt utan du får det i flera delar. Får du ett enda objekt kan du däremot välja vilken nod du vill och sätta denna som startpunkt.

God fortsättning
Monica
MonicaBoberg är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons