Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2013-02-11, 15:50   #7
ingemargavle ingemargavle är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2013
Inlägg: 26
Citat:
SyKenny skrev: Visa inlägg
Hallå!
Det är så att jag syr om min bilklädsel men har stött på ett problem. Jag vill ha dekor söm med en tråd som är junt en 0,9mm-1mm i diameter, sån tråd som man ofta finner på bilklädslar. Jag har försökt finna sådan tråd men hittar det ingenstans och alla jag frågar står som frågetecken och vickar lätt på huvudet. Vart hittar jag sådan tråd??

Problem nr. 2 som följer att inte vilken maskin som helst klarara av denna grova tråd, har ni något bra tips på en billig maskin som klarar av detta? (kan vara begagnad).
Hoppas du visar upp något "arbetsprov" när du hittat maskin och tråd. Jag tycker dock att det låter lite grovt med 1mm tråd för dekorsömm. Jag tror att en smal sicksack eller en tvillingnål kan ge en bra effekt som dekorsöm. Däremot tror jag att du bör söka en tråd som är något elastisk så den följer tygets rörelse utan att förstöra tyget. Ett tipps är att kolla med de som syr bilklädslar angående trådvalet
ingemargavle är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons