Detta är helt omöjligt att svara på utan att ha sett klänningen i fråga (och då självklart insidan) och helst även dig i känningen.
Vissa av dina justeringar skulle säkert gå att utföra tex borde en slits gå att göra om klänningen har sömmar fram.
Ryggen är jag mer osäker på - kan bli svårt att få en djupare rygg att sitta bra och kommer nästan garanterat att kräva axelband. Även den bystform du tänkt dig kräver nästan alltid axelband, och om det är genomförbart beror på hur den ser ut från början.
Jag skulle ta med klänningen till en sömmerska och få råd direkt på plats. Även kostnad är helt omöjligt att sia om då det beror väldigt mycket på hur pass lätt/svårt det skulle bli att utföra justeringarna.
Lycka till med att få ordning på "drömklänningen"
|