Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Mönster och mönsterkonstruktion
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2011-11-05, 20:45   #5
marie.s.g marie.s.g är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 596
Vid mönsterkonstruktion är mitt-fram/bak egentligen de fasta linjerna och all gradering/utökning sker i de andra sylinjerna.
Kan du prova att rita upp mönstret på papper och sedan vika eller klippa bort någonstans längs efter mitt på?

Jag antar att du behöver ändra längd också?
Börjar du med ärmhålet så klipp bort en remsa rakt över. Se till så att det sker på samma höjd i ärmhålet och kapa bort i ärmen på samma sätt. Du behöver justera sylinjernas längd/form något. Mät kurvorna. Ta hänsyn till om ärmkullen ska hållas in. I så fall ska dess sylinje vara något längre än ärmhålet i överdelen.
Längden kan också behöva justeras mera än du kan ta i ärmen och då får du kanske justera midjan. I det här fallet är modellen väl rak och då räcker det att justera i fållen nertill.
Låter annars som om det är bättre att hitta ett korrekt mönster. Alternativt ta ett mönster med rätt storlek och rita in linjerna som är speciella för ditt mönster. En tunika är oftast inte så komplicerad.

Tar du ett vanligt mönster och studerar hur graderingen ser ut för de olika storlekarna kan du säkert få en uppfattning om hur stora ändringarna ska vara. De är ofta 1 till 1,5 cm per storlek i sidorna men betydligt mindre i ärmarna.
Det jobbigaste alternativet är att ta en bok i klädkonstruktion och lära sig hur det går till. Men intressant! :-)
marie.s.g är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons