Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2005-10-19, 18:33   #10
xxxxxxxxxx xxxxxxxxxx är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2005
Inlägg: 69
Så fina bilder på chenilleteknik på de sidorna du länkade, Leena. Det var precis så jag menade i min förklaring, men saknade bra bilder!
Tack för kommentaren om mina väskor, Rae! Det är faktiskt en väldigt rolig teknik, och man kan lätt bli lite "biten" när man väl börjar. Är så kul att få använda upp gamla konstiga tyger man sparat på. Och man kan eperimentera väldigt mycket. Man kan också sy rutor och sedan klippa upp från mitten ut i varje hörn (har naturligtvis ingen bold på det heller) Det blir ialla fall fint och lite "rufsigt" och inte så jobbigt som att skära långa linjer.

Lycka till alla som blir inspirerade att pröva chenille!

Kom förrästen på att det finns en japansk bok med bara chenilleväskor. Vet inte riktigt hur den är, men jag har en annan japansk väskbok som är jättefin. Det är japansk text, men väldigt tydliga och informativa bilder och bra mönsterark, och måtten är utsatta i cm.Lapp-Eliza har dem./gunnel

Senast redigerad av xxxxxxxxxx den 2005-10-19 klockan 18:40.
xxxxxxxxxx är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons