![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |
Medlem sedan: jul 2009
Inlägg: 61
|
Citat:
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jul 2009
Inlägg: 61
|
Dörrstopp
Tänkte försöka att sy trekantiga dörrstopp, behöver ha en till altanen där dörren aldrig står still...
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Jag har ingen direkt beskrivning än. Idén fick jag på julmarknaden för två år sen, när en mamma satt med sitt barn i cafeterian. Hon var lätt irriterad på att vällingen hade blivit kall i flaskan på vägen dit. Det var ju kallt ute. Då började jag fundera på om man kunde göra termopåsar till flaskor. Jag kommer att ha fleece utanpå, med passande brodyr. Thermolan som vadd och flanell som foder. Gjorde en modell med snörning upptill, men den blir inte tät, så nästa idé är att sätta i blixtlås. Får se hur det blir. Än så länge har jag allt i huvudet. Ska sätta igång när jag får hem mina blixtlås. Trixet är att hitta en modell som är enkel och går snabbt att göra.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jul 2009
Inlägg: 61
|
![]() Det låter ju super, bra idé!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: feb 2011
Inlägg: 61
|
Haha! Jag får väl ägna sommaren åt återstoden av mina vårprojekt. Sjömansklänningen står högt högt på listan. Men jag har inte hittat något mönster som jag gillar (ska vara i trikå och till mig själv) så jag måste nog konstruera på egen hand.
Kul att läsa vad ni andra ska göra ![]() ha en fin sommar!! -anneli- |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 1 081
|
Jag har alldeles för mycket på G men jag skulle vilja ge mig på/slutföra följande:
Två viktorianska korsetter, där den ena har sina resp paneler i stort hopsydda och den andra i "kinatyg" är utklippt. jag skulle cokså vilja ge mig på antingen en korsettklänning eller en korsett av lite annorlunda snitt och vilken kräver lite mer jobb (=utgångsmönstret antikt originalmönster) En bunnydräkt efter Playboys modeller. Sedan skulel jag vilja ta tag i och sy en klänning i lite somrigare modell där en Chongsam ligger nära till hands, alt en lite snäv kortare klänning i grön siden, vilken jag haft liggande i många år. Bland andra icke-sömnadsprojekt finns en rad rörförstärkarbyggen av typen "nästan färdigt". |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:08.