Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Mönster och mönsterkonstruktion
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2010-06-16, 19:24   #1
Stinap Stinap är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 98
Jag har tittat lite extra på de mönster jag ritat efter Landström och medger att axlarna lutar ganska mycket i de mindre storlekarna. Man får ungefär samma lutning efter en bok på engelska ( Metric pattern cutting for children´s wear.. av Winifred Aldrich) och ännu mer efter en annan svenska pärm Protekos Mönsterkonstruktion barn). Jag är självlärd på mönsterkonstruktion men det tycks vara samma metod som används i de flesta böckerna.

Sen har jag jämfört med några mönsterböcker och min axellutning stämmer ganska bra med Lennartssons, lutar mer än Gynthers och klart mycket mer än Meedoms. Jag har numera inte tillgång till några "provbarn" vilket du kanske har, så du får gärna dela med dig av dina praktiska erfarenheter.Minskar du måttet 10-11 lite till t.ex 0.7 cm i de mindre storlekarna får du mindre lutning eller så kör du som du tänkte med samma lutning i alla storlekarna.
Stinap är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-06-17, 08:08   #2
Luthien Luthien är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 8
Tack för svar! Jag ska klura vidare och prova på andra småbarn och återkommer. Min dotter kanske är ovanligt rakaxlad... Trikåtyger är ju följsamma så det spelar nog ingen roll egentligen, men jag gillar inte att inte förstå och får nog gå en kurs i mönsterkonstruktion så småningom. Det är tydligen svårt att lära sig på egen hand.
Det är ju kul att göra egna mönster!
Luthien är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons