Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Swap
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2010-01-25, 08:44   #1
Caija Caija är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 21
Jag får hoppa över den här gången då ekonomin inte kommer tillåta en massa porto hit och dit tyvärr.

Men ska hålla ögonen öppna efter något sådant här framöver

Verkar ju jätteskoj.

Men något som jag funderar över, måste man ha en mall när man gör ett block? eller kan man sy på sina patches som man vill?
Caija är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-25, 12:43   #2
Rae Rae är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 866
Självklart kan man sy sina patches hur man vill. Jag är lite lat av mig och tycker det är lättare att använda en mall.

Synd att du inte kan vara med, men jag förstår. Jag har varit med i grupper med medlemmar i båda Europa o USA och det kunde bli lite dyrt med portot.

Kanske nästa gång.
Rae

Senast redigerad av Rae den 2010-01-25 klockan 12:46. Anledning: glömde en sak
Rae är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-25, 14:42   #3
Syofta Syofta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 714
Maskinsömmar eller inte:
Jag tror att det kan bli lite problem om man ska blanda. Handsömmarna och dekorationerna är ju inte alls platta, och det finns risk att pressarfoten fastnar och ev. råkar riva upp något. Det skulle ju inte vara kul! Sen möts ju sömmarna och i de hörnen blir det nog svårt att få plats med pressarfoten. Handsömmar kan man ju "smyga i" varandra utan problem.

(Jag har inget emot maskinsömmar, tvärtom, jag älskar mina fina dekorsömmar på Designer 1, men just här tror jag det blir mer dåligt än bra. Däremot fick jag en idé: Vi borde naturligtvis ha en swap där man BARA har maskindekorsömmar på ett CrazyQuilt-block!!! Fixar gärna en sån senare i vår om någon är intresserad...)
Syofta är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-25, 15:19   #4
Kickelina Kickelina är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2005
Inlägg: 138
Hej
Det här låter allt för kul för att jag ska missa det så nu har jag anmält mig.
Det blir bra att sy för hand. Jag får åka på bibblan och leta några bra böcker om handsömnad, Jag ser det som en liten utmaning.

Mycket bra förslag med en swap i crazy quilt med maskinsömmar. Då kan man ju sy fler block. Jag sydde tex min skärmatteväska i crazy quilt.

Christina
Kickelina är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-25, 16:18   #5
Rae Rae är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 866
Thumbs up

Det låter som en jätte bra förslag. Vi håller oss till handsömnad i denna RR och Åsa fixar en Crazy Quilt RR senare där vi kan använda våra fina maskinbroderimaskiner och kanske även sy flera block åt gången, då det går mycket fortare på maskin.
Låter det bra?

Sedan, måste man inte fylla varje patch fullt med stygn, man kan sy fast applikationer eller små dekorationer (pärlor,t.ex.). Här, t.ex.

http://www.sysidan.se/albums/viewpic.htm?ID=54064

har jag sytt på färdiga blommor som jag sedan dekorerade med lite pärlor o löv.

Rae
Rae är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-26, 09:46   #6
Elin.M. Elin.M. är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2009
Inlägg: 130
Jag vill också vara med!

Jag har mailat dig Rae. Hoppas det finns plats kvar.
/Elin.M.
Elin.M. är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2010-01-26, 15:59   #7
Rae Rae är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 866
Jag fick din anmälan, Elin. Nu är vi 8 som är anmält. Två till o vi sätter igång tycker jag. Båda Gympaemma och Penny IIXC har sagt att de är intresserade, men jag har inte fått official anmälan än.
Rae
Rae är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons