![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 4 350
|
Kommer undertråden upp när Du broderar beror det troligtvis på att övertråden är för spänd.
Eller att undertråden är för lös |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Jag har fått fixat undertrådsspänningen hos min återförsäljare för någon vecka sen, så det är egentligen inte så illa mer, men jag tycker ändå det är bättre att köra med osynligt. Det har så många andra fördelar med. Framför allt när man inte vet vilken färg som blir snyggast på en baksida som man vill ska vara lika fin, som t.ex handdukar o dyl.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: nov 2003
Inlägg: 1 649
|
Vilket märke på undertråd använder du? Det finns lite olika sorter och de är lite olika i "styvhet" eller hur jag ska uttrycka mig.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jun 2006
Inlägg: 587
|
Var köper du den osynliga tråden?
Jag använder samma tråd som både över- och undertråd om det blir knas med att undertråden syns på översidan men osynlig tråd låter som ett bra alternativ. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem sedan: nov 2007
Inlägg: 1 053
|
Jag använder coats invisible, 200m rullar.Har tyvärr inte kunnat hitta något nummer som anger tjockleken, men den är supertunn (som ett hårstrå ungefär), och det blir inte alls så styvt som man skulle kunna tro. man kan spola nästan halva rullen på underspolen på en gång och det räcker till många brodyrer. Jag köper tråden via den tygbutiken som jag arbetstränar i just nu, men jag har sett osynlig tråd både på Jysk och Åhlens.Tror det var coats det med. Min sybehörsbutik har också osynlig tråd. Det är nog gütermann sulky. Den är till för maskinbrodyr. Den var den första rullen jag testade, så det är den som är på bilden. Båda är lika tunna och funkar lika bra. ETT tips från min "chef" När man spolar osynlig tråd är det bättre om man håller rullen i handen när man spolar undertråden. Då sprallar inte tråden iväg och slår knut på sig. Man har bättre koll på vad som händer. En annan sak som underlättar är att trampa på pedalen när man spolar istället för att köra med start/stopp knapp. Då kan man reglera farten bättre och stoppa fortare om det skulle hända något.
Nu låter kanske detta jättebesvärligt, men det är inte alls så illa som det låter,det blir snabbt en vana och det är väl värt besväret. Jag kör mycket och spolar mycket osynligt numera eftersom vi syr alla gardiner o dukar på jobb med osynlig tråd. Förut var jag motståndare till allt vad osynligt hette efter att ha sytt en klänning med sådan tråd för många herrans år sen. Den klänningen var omöjlig att ha på sig för alla trådändar i alla sömmar stack. Den tråden var nog betydligt tjockare och styvare. Vill minnas att det dessutom var jättesvårt att fästa trådarna. Den var som en fiskelina. Denna tunna som jag använder nu är en dröm i jämförelse. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 127
|
Tack för ett jättebra tips, det ska jag pröva nästa gång jag broderar.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 57
|
Wow, det måste jag titta efter, låter toppen.
Vore ännu trevligare om det färdigspolat. |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 17:41.