Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2009-08-25, 14:26   #24
symamsell symamsell är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2004
Inlägg: 286
Jag har en FairNet som jag bara använder som vanligt strykjärn. Tröttnade på att jämt och ständigt avkalka tanken. Jag kör "gammeldags", d.v.s. sprayar vatten direkt på det som ska strykas och stryker med hett järn. De mycket få gånger jag behöver stryka känsliga tyger använder jag pressduk (ett gammalt mjuknött lakan).

Men den jag älskar mest är min strykpress! Funkar som ett våffeljärn, d.v.s. man fäller ner ett lock och låter stå några sekunder. Eftersom hela locket är en het stryk-yta går det snabbt att pressa stora ytor. Jag som syr mycket väskor tycker också att den är suverän när man ska pressa ihop delar med de styva mellanläggen. Resultatet blir slätt och fint, utan bubblor och utan att tyget rör sig som det kan göra vid vanlig strykning (av rörelsen med strykjärnet).

Den har en liten bräda som man ska kunna använda för ärmar, men det har inte jag gjort. Och jag använder den heller inte för detaljer som kragar eller manschetter.

De nya kostar runt 8.000:-, men jag köpte min på Tradera för 1.300:-.

Här finns bild på en ny modell, men min är några år gammal: http://pastellen.se/Elnapress.htm
symamsell är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons