Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Allmänt forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-07-11, 23:46   #1
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Jag är befriad från det där "samvetet" Jag skiter totalt i vädret.

Ofta uppskattar jag att det är lite sådär halvdåligt. runt 20 grader och molnigt är perfekt för mig, då kan jag vara ute länge utan att smälta. När det är jättevarmt sitter jag hellre inne. Och när det är riktigt varmt, men det plötsligt börjar regna då älskar jag det!!

Man kan se det på mig, jag är lika blek året runt och beter mig inte som en "dum sommarsvensk" som måste ut o sola sig så fort det är 10 grader varmt och sol i mars typ.

Men jag uppskattar varm temperatur ibland när jag ska ut och simma, då är det skönt. Ta ett bad och simma lite är bäst! Så just det där kan ge mig lite dåligt samvete om man inte hunnit/orkat åka ut till sjön så ofta.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-07-12, 07:42   #2
Shania Shania är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2008
Inlägg: 145
Visst är det skönt med regn ibland. Men lagom är bäst. Nu börjar det bli lite för mycket. Glad att jag inte bor i Borlänge.
Jag har också använt mulna dagar att sortera tyg. Var på IKEA och köpte plastbackar - transparenta - och har nu sorterat in mina tyger i färgordning. Så nu planerar jag för nästa quiltprojekt.
Shania är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-07-12, 17:19   #3
ann-marie.gunnarsson ann-marie.gunnarsson är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 61
Riktigt varma dagar, de där dagarna när man nästan inte står ut... brukar jag sitta och sy under ett av mina äppelträd. Det är helskönt, mysigt och svalt. Jag tar ut ett litet bord och en stol samt symaskinen och strykbordet. Sedan sitter jag där och syr hela dagen.... Är man hemma sådana varma dagar orkar man ju inte göra något vettigt så då brukar jag sy.....Må så gott i sommarsverige alla andra sytokiga! Sydde igårkväll men tråden tog slut. Suck! 4 mil till närmaste tygaffär.
ann-marie.gunnarsson är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons