Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Mönster och mönsterkonstruktion
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2009-03-20, 13:27   #1
Neferu Neferu är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 522
Gå in och titta på http://sallyochsara.e-butik.se/ också, de har behåar i alla möjliga storlekar. Det är enda stället jag har hittat behå som sitter bra, och jag drar just nu 85I.
Jag känner precis som du mig instängd och så fort jag kommer hem vill jag bara ur "tvångströjan", men de jag har köpt därifrån trivs jag så pass bra i att jag inte alltid tänker på att jag har dem.
Neferu är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-20, 13:36   #2
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Ett tips om man tycker att Sallys och Saras sortiment är bra... Prova ut storleken i deras märken i en fysisk butik och beställ från någon av alla de brittiska nätbutiker som finns. Det blir med största sannolikhet betydligt billigare. I allmänhet minst en hundralapp billigare per bh, i vissa fall upp till 300 kronor billigare. Frakten brukar inte vara särskilt dyr och vet man att det lär passa behöver man dessutom inte oroa sig för att behöva skicka tillbaka.
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-20, 15:11   #3
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Sally o Sara verkar sälja mycket från Freya och Fantasie.
Två stora märken som också är representerade på figleaves.co.uk med vettig frakt till Sverige, men det blir rätt dyrt att byta varor/storlekar eftersom de vill att man ska skicka returer som spårade paket. Hos svenska Posten blir det då tyvärr rekommenderat och det är dyrare än inrikes rek.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-20, 15:25   #4
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Det blir dyrt vid retur, ja. Men, har man provat ut i butik så behöver man i allmänhet inte returnera pga fel storlek eller modell. Och returer pga reklamation betalar man i allmänhet inte portot på...
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-20, 20:28   #5
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Nä just det! Fast jag tyckte inte att jag behövde nämna det när du redan skrivit att man provat i butik först!
Ville bara vifta lite med en flagga att OM man blir sugen på att chansa och beställa ngt mer (lätt hänt bland allt fint) så ska man vara på det klara med att returfrakten blir dyr. Jag fick en obehaglig överraskning eftersom jag bara räknat med portot till England, inte att jag behövde skicka det rekommenderat.
Undrar om DHL eller Schenker har billigare alternativ? Är inte dom _alltid_ spårbara?
Annars kan man ju viska lite fint om sambeställningar...då kan man chansa på fler artiklar och dela på returfrakten.
Ibland kör dom riktigt bra erbjudanden på figleaves.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-20, 20:35   #6
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Jag ville bara vara säker på att det jag skrev faktiskt tolkades på rätt sätt, men, jag misstolkade nog bara dig. Hur som helst så är det absolut bra att vara medveten om vad returfrakten kan kosta, det har du helt rätt i.
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-22, 19:49   #7
mussetis mussetis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 64
tack för alla tips!

det är sant att olika bh-tillverkare har olika modeller och kanske bättre handla online.

länken du Jimipe bidrog med är ju helt fantastisk! jag känner mig genast mkt klokare och ska försöka testa sy när jag kan lite mer.

det med byglar är intressant, det stämmer att det är en faktor att tänka på. som man kunde se i länken om bh-konstruktion skiljer de ju sig avsevärt..och det är just omkretsen på bygeln jag behover justera, kuporna är oftast för stora på toppdelen av byst om de passar på nederdelen.

en annan knäpp grej är att jag jämförde ett par av mina bh:ar.
alltså, jag har ju ingen exakt bh-storlek, Jimipe, eftersom de kan gå i allt från 70D-E till 75-CDE helt beroende på _var_. inget funkar överallt..:/

en knäpp grej jag märkte när jag tog och jämförde ett par bh.ar jag har i olika storlek är att kuporna skilde sig helt ologiskt! mellan olika märken såklart.

t ex var min 75C- pushup bh från HM _större_ i både kupa och framförallt bygel än en bygelbehå 75D från "closeness" (åhlens tror jag). inte konstigt att jag inte kommer i den bh:n! den känns mer som 70B.

jag vet inte, de kanske inte ökar bygeln mellan c och d vilket isf gör det helt meningslost för mig att ha d, eftersom det är bygeln, omfånget snarare än volymen som behover ökas.

gah!
mussetis är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Taggar
behå, bröst, form, mönsterkonstruktion


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons