Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Mönster och mönsterkonstruktion
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betyg: Betyg för ämne: 5.00 i medelbetyg (3 röster). Visningsalternativ
Gammal 2009-03-18, 19:11   #1
mussetis mussetis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 64
ang. bystmått

Här kanske jag kan smyga in med en liknande fråga? När man mäter "underbystmått", ska man "spänna ut" bröstkorgen (som när man andas ordentligt) eller mäta i mer naturligt, halvhängigt vardagstillstånd?
det skiljer pa typ 3 cm!
mussetis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-18, 20:13   #2
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
För vilket syfte ska du mäta underbystmåttet?

För bh-storlek ska du ha bröstkorgen så liten som möjligt och verkligen dra åt måttbandet. Då stämmer i allmänhet tipsen som ges i de flesta underklädesbutiker.

När det gäller plagg så är det utspända att föredra för att man ska kunna andas ordentligt. Jag brukar dock ta det "fullt utspända" som plaggmått för ett figursytt liv med enbart någon/några centimeter rörelsevidd.

Vad som faktiskt gäller i olika mönsters måttlistor varierar från tillverkare till tillverkare. Det är oftast smartare att mäta på mönstret och jämföra med sina egna mått för att få det som har lagom mycket rörelsevidd.
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-19, 09:09   #3
sacira sacira är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2007
Inlägg: 207
tänk på...

Citat:
mussetis skrev: Visa inlägg
Här kanske jag kan smyga in med en liknande fråga? När man mäter "underbystmått", ska man "spänna ut" bröstkorgen (som när man andas ordentligt) eller mäta i mer naturligt, halvhängigt vardagstillstånd?
det skiljer pa typ 3 cm!
du kanske redan vet men ha på dig den bh:n när du mäter bystomfång som du ska bära med klänningen(där klänninges modell följer kroppens former.
sacira är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-22, 20:13   #4
mussetis mussetis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 64
vad mysko..jag har alltid trott att man ska kunna dra in rätt mkt luft när man mäter..men så har jag heller aldrig fattat varför bandet måste sitta så tajt. menar för bh alltså.
då harjag 73-74 underbyst..men jag känner mig helt kvävd i 70-band så 75 är nog bäst.
mussetis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-22, 21:48   #5
Ploppan Ploppan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 447
Citat:
mussetis skrev: Visa inlägg
vad mysko..jag har alltid trott att man ska kunna dra in rätt mkt luft när man mäter..men så har jag heller aldrig fattat varför bandet måste sitta så tajt. menar för bh alltså.
då harjag 73-74 underbyst..men jag känner mig helt kvävd i 70-band så 75 är nog bäst.
Jo fast BH:n ska knäppas i yttersta hyskorna när man köper BH:n eftersom den i regel töjer sig, d.v.s. materialet i BH-bandet ger efter ett ett antal gångers användning. Ska man hårddra så är det underbandet i BH:n som håller bysten och inte axelbanden, därför ska bandet sitta tajt.
Jag har märkt att axelbandslösa BH:ar är i regel tajtare i bandet än en vanlig BH med samma omkrets i bandet. Kan det bero på att tillverkaren försöker kompensera för att många köper för stor omkrets???

Rent praktiskt har det faktiskt aldrig funkat för mig att ha den vidd som måttbandet och butikernas rekommendationer visar. Lite osäker men jag visar nog 90 cm på måttbandet (hållt ganska tajt) men oftast är 85 för stort och jag behöver ibland gå ned till 80.
Ploppan är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-23, 11:26   #6
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
mussetis:

Anledningen till att bandet ska vara så pass tajt är dels det som ploppan säger, att tyget töjer sig, men också det att det måste vara tajt för att ge det stöd bh:n är till för. En bh där bandet är för stort gör att hela tyngden bärs upp av axlarna och bandet där bak glider upp, vilket i sin tur gör att bh:n glider ner framtill och gör att bysten ser ut att hänga mer än vad den ska göra.

Har man inte större än A/B-kupa, som dessutom är rätt fast, spelar det ingen större roll, men, så fort du kommer över det behöver du stödet.

Det kan visserligen vara så att du faktiskt kan ha en 75, men, det kan också vara så att du inte är van vid en välsittande bh eller att du enbart har provat 70 som är rätt stumma i tyget runt om. Jag rekommenderar att du tittar på:
http://www.bravissimo.com/perfectfit...a/default.aspx för att se om dina bh:ar idag sitter bra, mer än måttbandet.

Själv ligger jag på 74 utspänd, 71-72 "normalt" och 68-69 som absolut minst (med riktigt tajt måttband). Det finns ändå inte en enda chans att jag kan ha någon som helst bh i 70 i vidd... Så, måttabeller är i allmänhet inte mycket att lita på. ./
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-23, 14:40   #7
mussetis mussetis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 64
hmmm..ok. jag har iofs inte provat så många 70, eftersom jag känner mig kvävd i..och bandet kanhända tojer sig.

oj, jag har tittat på många bh-guider.. speciellt sen jag försökte fixa det här en gång för alla, men det är knepigt värre med bh.
sen blir man ju så nojjig eftersom jag inte känner att jag "passar" i ngn direkt, man börjar tänka "men är det mina bröst som skiljer sig från alla andra eller"?

men jag har liksom en storlek som är ngn slags medium och ganska svårplacerad. jag menar om man har riktigt stor byst, mkt att lyfta, då funkar ju iaf såna där supportbehar rätt bra för de gör vad de skall. om man har lite mindre byst, så är det lättare att matcha med kuporna för de verkar utgå från typ 75C, bröst som inte är så tunga eller iaf runda.
och jag då, sorry att jag beklagar mig så :/, med större än 75C-D men inte så stora att de kan "formas till" med en supportbh, och pärongraviation, hamnar i mitten. inbillar jag mig. äh.

men det är väl bara att fortsätta pröva ut och pröva..thats life.
mussetis är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2009-03-23, 14:43   #8
mussetis mussetis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 64
Här är en sympatisk sajt som visar hur olika bröst kan se ut: http://www.007b.com/breast_gallery.php
mussetis är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons