Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
 

ida-maria´s blogg

om slöjd & inspiration...eller avsaknaden av det

bakdag

Vad glad jag blir när så många tycker om att läsa det jag skriver, jag började ju för länge sedan att blogga men så föddes n-j och det gällde att överleva och ingenting annat. Nu är läget något stabilare och vi har hittat ett sätt att leva på i vår vardag. Jag valde att ha kvar den här bloggen och fokusera på att skriva om mitt slöjdande, jag vill inte att hela vårt liv ska bli n-j´s sjukdom, jag försöker alltid se det friska och vanliga, så långt det är möjligt. Det är väl en överlevnads strategi.

Idag har vi bakat, eller, n-j har ätit deg och jag har bakad i ren o skär panik :) Först blev det sockerkaka, o sen även kanelbullar, mjölk o glutenfria så n-j ska ha något att fika. Det är ju lite ovant att baka med glutenfritt mjöl, det känns mer som potatismjöl. Sockerkakan blev platt o smakar inte riktigt gott, fast inte dåligt heller, antar att den inte smakar sockerkaka egentligen. Bullarna blev ändå bra, även om degen verkade så död så fick dom fart inne i ugnen, smaken är okej, även om dom inte heller smakar riktigt som vanliga bullar. Men det e ju mina det, det här var första gången med glutenfritt, antar att man lär sig med tiden.

Nu på kvällen innan n-j skulle i säng så var vi i syrummet o härjade lite, jag klippte ut ett par byxor till honom av en av mina gamla koftor, nån syntet kofta från gina trico, den hade gjort sitt o fått hål under ärmarna så jag tyckte den kunde få bli byxor till n-j, tänkte att det blir lite lagomt varma, inte yllebyxor men ändå lite tjockare, passar nog bra när vi är i stugan. Och dit ska vi förhoppningsvis på söndag, om allt klaffar nu bara! p-n är redan där o håller på med veden, vägen dit var inte öppen men skulle väl öppnas nu till helgen, så då kommer han ner m skoter o så åker vi alla tre bil dit. man vill ju inte åka dit när inte vägen e öppnad ifall n-j skulle bli dålig, att åka skoter dit skulle han klara.

 

Inlagt 2011-03-31 20:00 | Läst 2679 ggr. | Permalink

(Logga in för att skriva en kommentar)
2011-04-01 11:38   Agneta Lindström
Jag blir så glad när du skrivit här och berättat om er vardag och dina lösningar. Håller med Lotta att n-j kommer älska dina bakverk. Jag håller tummarna så ni kan åka till stugan i helgen.
 
2011-04-01 08:19   Lotta Nilsson Persson
Ja din blogg är roligare och läsa än vad du tror, allra helst för en böna från södern. Det är så otroligt olika liv fastän det är samma land och det är så intressant och läsa om ditt "norrlandsliv". Vad gäller det glutenfria kan du trösta dej med att n-j vet inget annat, för honom är det så kanelbullar smakar eller sockerkaka eller pannkakor eller vad det nu är. Ha en trevlig helg!
 
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons