![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |


stickat och söttav erika knight |
- 2007-09-22 Sia 7
-
Betyg: 5
Plus: Både enkla och lite mer komplicerade modeller. Det klassiska blanadt med det moderna.
Minus Det finns inga förklaringar till olika tekniker, så hur man stickar de olika maskorna får man ta reda på på annat sätt om man inte vet.
Kommentar: Erica Knight har gjort en bok med mönster för den gravida (modellerna är gjorda så att de går att använda efter graviditet också) och för babyn. Det är både klassiska och mer moderna kreationer. Exempel är den klassiska babykappan till babyn men också en festtopp för den blivande mamman i glittrigt garn.Det finns enkla projekt som en åkpåse i slätstickning men också aningens kluriga, även om svårighetsgraden torde ligga på medel. Mycket tröjor, både för den gravida och babyn (och ibland barnet).
Garnen är genomgående av god kvalité, babygarn i akryl göre sig icke besvär, men givetvis går det att byta ut om man vill det.
Jag har så här långt stickat en babyfilt (som skulle vara i kashmir men som jag bytte ut mot alpacka) och en mössa i bomull i spetsmönster, båda med mycket gott resultat.