![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




![]() |
#1 |
Medlem sedan: sep 2006
Inlägg: 70
|
tumvantar...
nu har jag stickat två par raggsockar och en mössa, det var jättekul. Nu är jag lite mer inne på tumvantar, men jag förstår inte riktigt hur man gör med tummen? stickar man den sist? och hur gör man? jag är ju nybörjare så ngn som kan förklara enkelt? kanske ngn som har bilder på hur en halvfärdig tumvante ser ut? eller tips på nån bra sida på nätet där det står om just tumvantar, jag hittar en massa mönster men jag fattar som inte det där med tummen... är dte fem stickor precis som med sockar?
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: nov 2003
Inlägg: 148
|
När jag stickar tex lovikkavantar - stickar jag först själva vanten och som du skrev tummen sist. När man stickar vanten stickar man in en tråd där tummen skall sitta brukar bli bra om man tar maskorna på en av strumpstickorna fast inte första och sista maskin. Som exempel om man har 36 maskor till hela vanten då har man 9 maskor på varje sticka då stickar jag in en tråd på 7 maskor. Sedan repar man upp tråden och sätter upp maskorna på strumpstickorna för tummen och plockar upp 1 maska på ena sidan och 2 på den andra så att det blir ett jämt antal maskor, det löser sig om du provar tror jag. Tänk på att tummen sitter på olika sidor för höger och vänster!!!
//Bitte |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:57.