visst är det mystiskt? nu har jag ju inte tagit i så värst. hörde direkt att något var fel när jag startade den och när jag såg den böjas så rullade jag bara långsamt för hand. jag har tittat noga nu och det ser ut som om den dras med lite av spolen till dess att det kommer ett litet hålrum och den rätar ut sig igen. och så fortsätter det. det värsta är att jag inte vet hur det ska se ut. jag har aldrig förr öppnat en symaskin för att titta efter.
det är inte undertråden som gör att den fastnar. när jag testade så använde jag bara en spole (redan fylld faktiskt) som låg i maskinen. jag tycker ju att jag har dubbelkollat, men ja... den här maskinen är jag ju inte alls van vid. man vet ju aldrig vad det kan finnas för egenheter.
annars var jag också inne på om hela fästet kunde ha hamnat fel. fast det lät så allvarligt och krångligt så jag hoppas fortfarande att det ska gå att fixa.
så snällt av dig att engagera dig!
|