Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2007-07-12, 09:20   #10
Kaja_gbg Kaja_gbg är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2007
Inlägg: 300
Nä. Nu har jag officiellt kastat in handduken. Jag blev på arg på klänningen för att den inte blev sådär svepande som jag hade föreställt mig den. Jag halverade kilarna och då ser den faktiskt bra ut, men som sagt. Jag är så arg på den och man ska inte ha "arga klänningar" på ett bröllop.

Det slutade med att jag sabbade semesterkassan och köpte en brokadkavaj i rosa och vinrött som sitter som gjuten på mig, kompletterat med ett gammalrosa linne och vinröd kjol, samt svarta skor. Det blir GLADA kläder i alla fall!!

Dessutom så kommer både jag och dottern att få ha på oss våra fina kappor, så LITE hemsytt blir det på bröllopet i alla fall!

//Kaja

PS: Tänker sy klart klänningen så småningom, men inte 3 dagar innan bröllopet och 5 dagar innan resan till medelhavet... Det finns annat att göra då!
Kaja_gbg är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons