Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Fritt Forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2007-06-03, 19:59   #15
xyzavslutat xyzavslutat är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2007
Inlägg: 425
Nej, jag tycker inte heller att man behöver ta bort kolhydraterna helt, men dra ner på dom, som jag skrev, rejält. Att däremot totalt bannlysa allt konstgjort vore inte bara bra utan nödvändigt ur hälsosynpunkt. Det finns ju faktiskt naturliga födoämnen.

När det gäller fett så tror jag dock att fetthysterin som pågått sedan 60-talet inte alls är bra. Tanken att det dessutom finns folk som tjänar pengar på lögner om olika näringsämnen gör mig ledsen.

Både kroppen och hjärnan behöver fett. En välbalanserad kost utan konstigheter och med tanken på hur folk åt förr skulle vara optimal.

Att röra på sig är viktigt, dom flesta människor sitter alldeles för mycket nuförtiden. I bilen till jobbet, på jobbet, hem från jobbet, och sedan framför TV:n på kvällen. Kroppen är ju inte skapad för att enbart vila, men den moderna tiden har tvingat folk in i detta stillasittande.

Det som gäller är väl som vanligt, att ta kommandot och börja bestämma över sig själv och vad som passar mig. Inte tro blint vare sig på Atkins-metoden eller något annat utan verkligen prova sig fram vad som passar en. Att bara lita på sjukvården tror jag inte heller på, dom verkar ha "stannat i sin utveckling". Där har vi verkligen ett jätteberg att kämpa mot, vi som vågar prova annat.

Regelrätt bantning har jag aldrig trott på, det resulterar oftast i jo-jo vikt verkar det. Även insulinutsöndringen blir då lidande. Vikten går ner när man äter mindre och sedan upp igen när man tröttnat på att vara hungrig för jämnan. Viktminskning ska gå sakta. Som allt annat får saker som man vill ska bli varaktiga inte gå för fort.

Senast redigerad av xyzavslutat den 2007-06-03 klockan 20:10.
xyzavslutat är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons