Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Fritt Forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2007-06-03, 01:02   #5
ElisabethS ElisabethS är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 877
Du börjar med att förbereda jorden. Gubbarna trivs på ett lugnt, varmt och soligt ställe
Jorden skall helst vara sandblandad och mullrik. Stallgödsel tillförs ett tag innan plantering. Jordgubbar trivs bäst i hästgödsel.

Efter några dagar så planteras plantorna med ca 30 cm mellan plantorna. Jag brukar sätta 3 plantor tillsammans.
Mellan raderna kan det vara dubbelt så brett. Bra om du kan lägga strö/halm, Bark, gräsklipp mellan gubbarna. Det håller ogräset i schack och fukten hålls också kvar. Det är viktigt att man vattnar jordgubbarna noga och rejält. Blir det torka så bör gubbarna vattnas med minst 20 mm vatten. och det skall ske en gång i veckan och ej i sol utan man vattnar tidigt på morgonen eller sent på kvällen för att vattnet ska få tid att suga sig ner i plantorn.


Jag byter mina gubbar vart 4:e år. De ger kanonmycke hela tiden så när den 4:e säsongens plantor gjort sitt på hösten så eldar jag upp dom. Jag tar tillvara på revplantorna och flyttar dom till det nya landet. Jag växelbrukar också och man skall inte låta gubbar stå på samma plats.
Så efter de äldres gubbarnas avgång så flyttar jag de nya till den nya landet. som också är förberett med stallgödsel-

Lycka till
Bifogade bilder
 
ElisabethS är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons