Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tyger och tillbehör
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2007-01-24, 13:32   #1
Mirja Mirja är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2004
Inlägg: 197
Rättvisemärkt certifierar bomull och den enda licenstagaren i Sverige som gör kläder av rättvisemärkt bomull är la redoute.

Rättvisemärkt certifierar inte kläder eftersom det är för många led i processen för att det ska vara kontrollerbart.Men det finns klädföretag som arbetar för bättre villkor för producenterna, bla dem collective.

Lin och hampa är inte automatiskt miljövänligt, men besprutas mindre än bomull (som är en av världens mest besprutade grödor). Bomull kan även vara genmodifierat, vilket inte lin och hampa är. Ekologisk bomull är aldrig genmodifierad. Dibb är ett företag som säljer ekologisk bomull, vet inte hur stora mängder man måste handla.

När jag ändå är i farten vill jag passa på att ta upp skillnaderna på olika textilmärkningar som finns:

Textilier som är märkta med svanen, EU-blomman och krav betyder att bomullen är ekologisk, dvs odlad utan kemiska bekämpningsmedel och handelsgödsel. Det finns även regler för vilka kemikalier man får använda.

Ökotex-märkningen betyder att alla farliga kemikalier är borttvättade ur tyget, men säger inget om tillverkningssätt.

Även om det är svårt att få ta i miljövänliga tyger så tycker jag att det är bra att tjata i affären för att visa att det finns en efterfrågan på textilier som är tillverkade inom ramen för vad natur och människa tål.

Lite länkar:
www.dibb.se
www.demcollective.com/
www.laredoute.se/

Såg även att naturskyddsföreningen märker textilier (Falken). De textilierna är även de ekologiska.

Senast redigerad av Mirja den 2007-01-24 klockan 14:04.
Mirja är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 12:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons