![]() |
| Nyheter | Artiklar | Bloggar | Forum | Bilder | Annonser | Recensioner | Länkar | Kalender | Medlemmar | Din sida | Om... |
Bevakningar
Inställningar
Sök i forum
Forumregler |
|
#10 | |
|
Medlem sedan: jan 2007
Inlägg: 162
|
Citat:
Vad "lånarna" skulle vara vet jag inte överhuvudtaget. Varför skall du ha nytt moderkort? Utifall att något är fel på det gamla så det är det som förstör hårddiskarna? Har du verkligen köpt tre nya diskar? Saken med dll-filen verkar inte särskilt begriplig, men jag antar att filen hette något32.dll, kanske ntkernel32.dll eller vad den nu heter? Hur som helst är en dll-fil en biblioteksfil som används av systemet och när den heter 32 är det bara en nyare variant för win95 och upp. Låter snarare som att ditt Windows har råkat ut för något tråkigt än att diskarna är paj, även om det senare kanske kan vara anledningen också. Kör du någon firewall, antivirusprogram och antispyware? Comodo firewall är gratis och rätt lättanvänt, avira antivir är ett gratis help ok antivirusprogram och aol har nyligen skaffat sig en fri något bantad version av kaspersky också som visserligen är något duktigare än avira på att finna virus men jag gillar inte riktigt hur den fungerar. Superantispyware skall vara bäst för att söka efter spyware/adware men den skyddar inte hela tiden om man inte betalar utan enbart när man gör en sökning. Jag skulle tro att din lösning är att installera om Windows rent från början, uppgradera det, fixa antivirusprogram, firewall och antispywareprogram. Inte ladda ner och köra saker som du inte vet vad det är och att låta bli att kolla på websidor med Internet Explorer utan använda Opera eller Firefox istället. |
|
|
|
|
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:27.





Jag är ofta ute på sysidan (Beroende). Och när man sitter där utan dator KRYPER det i hela kroppen! Var inne och läste om dom så kallade "lånarna" på ett forom och undrar om det är dom som är i farten, vad tror ni??
I vilket fall som helst har jag beställt ny hårdisk och moderkort till datorn som kommer nästa vecka. Får hoppas att inte datorn krachar igen. Lycka till med din dator. När mina hårddiskar krachade var det en dlr fil nr 32 som saknades när jag skulle sätta på datorn och det är den ända info som står på mina gamla hårdiskar, sedan blir allt svart. Har du haft samma problem????
Trådad visning