Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Fritt Forum
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-10-16, 08:57   #7
HelenR HelenR är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2006
Inlägg: 108
Unna dig att sörja en stund ibland, det brukar kännas lättare efteråt. Såsmåningom kommer du över sorgen helt eller har bearbetat den så den sjunker undan. Jag håller inte med om det tar en viss given tid. Det får väl ta den tid det tar, men försök unvika att belasta ditt nuvarande förhållande. Kanske har du nån väninna eller syster som orkar lyssna en stund ibland?
Hela processen är en del av livserfarenheten vi samlar på oss och jag tror det utvecklar oss till bättre människor på sikt.

Min erfarenhet är att de fina minnena, även från mycket gamla förhållanden, finns kvar. Jag ser det som en tillgång - en skattkista att ta fram när tillvaron känns tung och man behöver peppa upp sig själv med positivt tänkande. Vissa saker kan jag påminnas om och le åt fortfarande, t.e.x att en gammal pojkvän och jag ofta körde 4 varv i rondellen till motorvägen - jag har ännu inte hittat nån mer som tyckter det är kul!

Mitt råd är att du tittar på en riktigt sorglig film, och passar på att sörja och vara så ledsen du vill & behöver!

Lycka till!

Senast redigerad av HelenR den 2006-10-16 klockan 09:07.
HelenR är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 00:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons