Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Övriga forum > Starta eget
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-04-28, 20:46   #7
chrille chrille är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 34
Som innovationsvetare kan jag lugna dig med att du få marknadsföra en egen logga på vilka sätt du vill, men om du vill (vilket jag iofs rekommenderar) försäkra dig att loggan inte är för lik någon redan registrerad så kan du börja med att söka i Varumärkesregistret:

http://www.prv.se/vmi/

Det enda som kan hända är att om någon som registrerat ett varumärke (dvs. bl.a. en logotyp) ser din logotyp någonstans och tycker den är för lik kan personen stämma dig eller invända på något sätt, exempelvis via PRV.
Det man kan göra om man vill är att lägga till figuren TM (infoga som symbol i Word etc., eller skriv TM) bredvid logotypen för att visa att det är ett trademark som man marknadsför sig med.
Exempel:
Exempel på TM

Man skiljer på ett varumärke och ett figurmärke. Ett figurmärke är en bild, en figur, oftast bara kallad logotyp, vilket oftast visar varumärket i direkt mening, men det kan också bara vara en bild som förknippas med varumärket. T.ex. Viking Lines bild "INGLI" är bara ett figurmärke men som gör att man direkt tänker VIKING LINE när man ser det. Ett reg. varumärke behöver bara vara ett angivet namn och behöver inte visa hur logotypen ska se ut, vilken färg och form den har.

Den som har ett registrerat varumärke brukar nästan alltid visa det genom att ha med ett (R) som betyder registered trademark. Ett R med en ring runt, finns som färdig symbol i ex. Word.
Se t.ex. logotypen längst ner till höger på hemsidan: www.tomahck.com

Hoppas det löst alla frågetecken och lycka till!

Senast redigerad av chrille den 2006-04-28 klockan 20:55.
chrille är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 02:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons