Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Allmänt om symaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2006-03-24, 09:54   #2
maria_e maria_e är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2006
Inlägg: 3
Angry

Jag är absolut ingen teknofob men håller helt med dig.

När jag nyligen tittade på att köpa en ny maskin så sa de flesta säljare att oavsett pris på maskinen så var det samma motor etc i grunden. Oavsett pris blir sömmarna alltså likadana.

Tittar man på datoriserade maskiner så är sömmarna (förmodar jag) styrda helt mjukvarumässigt, dvs nålen kan sy lite hur som helst bara det inte är för brett eller långt, om programmet (operativsystemet i symaskinen alltså) bara talar om hur. Att skapa nya söm-mönster till programmet är säkert gjort på 5 sekunder. Men det kluriga kommer nu: sen säljer de en basmaskin med 10 sömmar men nån annan detalj saknas. Då säljer de en lite dyrare maskin med den detaljen också, samt 10 extra sömmar (á 5 sekunders arbete). Sen kommer nästa maskin med ytterligare 10 sömmar osv. Suck.

Det är för lite konkurrens och vi som köpare är inte organiserade för att ställa krav. Jämför med bil- eller datormarknaden.
maria_e är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons