Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tekniker > Quiltning
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2004-09-23, 18:06   #36
gunnsan gunnsan är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 1 361
Hej!

Jag har sett det där i en instruktionsbok, men tycker att det är bättre att fästa sömmarna i alla fall, annars så riskerar sömmen att repas upp fram till den sömmen som går över, vilket kan ställa till en del besvär (har råkat ut för det, t.o.m. att sömmen repats upp innan jag hunnit befästa den med nästa söm). Man kan i och för sig fästa sömmarna och ändå sy på rad så där, dvs inget hindrar att man backar lite i början och slutet av varje söm.

Jag har ju redan sytt alla blockrutor, så tipset kom lite sent för min del i alla fall.
På slutet (när jag blivit lite varm i kläderna ) sydde jag snabbt en blockruta i taget, med alla moment, innan jag pressade, och fann att det gav det bästa och snabbaste resultatet (det blev mindre diffar på det viset, än när jag i början pressade varje söm...).
Jag slapp hålla på parallellt med en massa halvfärdiga rutor. Eftersom jag broderade på varannan ruta, så varvade jag detta med att sy blockrutor av de färdiga broderierna och av de övriga "utfyllnadsrutorna". Jag ville se arbetet växa fram istället för att vara till 100% effektiv och konsekvent. Nästa gång kanske jag jobbar på lite mer effektivt, haha
/Gunilla
ps. Någon som har något svar på min förra fråga, angående quiltningen av varje blockruta i ett stort lapptäcke?

Senast redigerad av gunnsan den 2004-09-23 klockan 18:20.
gunnsan är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons