Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Kläder
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2025-02-03, 06:00   #1
StenLj StenLj är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jun 2022
Inlägg: 4
Tack så mycket för din kommentar.

Jag har hittat och köpt en bok för rena nybörjare (not 1) som vill pröva att sy barnkläder. Med boken följer ett antal mönster.
Dessa mönster har kraftiga hela svarta linjer för flera olika storlekar. Men absolut ingen som helst antydan om dessa linjer avser själva sömmen eller var saxen skall klippa.
I tillhörande bok har jag nu, efter förnyat(!) letande, hittat två meningar som kan, med lite fantasi, tolkas att 1 cm skall läggas till för sömsmån (not 2).
Jag har två, lite grundligare, böcker på engelska om sömnad. I dessa finns tydlig, lättläst, information om linjer för mönster. Det är helt entydigt att heldragen svart linje avser var man skall klippa.
Jag har även på internet hittat information, på engelska, om mönsterritningar där heldragen svart linje entydigt avser var man skall klippa.

not 1: Jag har tidigare bara använt symanskin för att laga trasiga kläder. Alltså bara sytt någon timme per år. Jag har investerat i en mycket lättanvänd maskin. Som pensionär bör jag kunna få den tid som behövs för att försöka sy ett par byxor till lilla barnbarnet, en pojke 2 ½ år.

not 2: Som före detta datatekniker är jag van vid att behöva leta upp enstaka förtydligande meningar i flera meter dokumentation. Jag hittade alltid den mening som innehöll nödvändig information.
StenLj är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2025-02-05, 16:46   #2
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 533
Vad du kan utgå ifrån är att de dragna streckan avser sömnadsstreckan.
Normalt klippes tyget 1 cm utanför dem i halsringingar, ärmhål, olika sorters sprund (kan dock variera) och övriga t ex sidsömmar1,5 cm utanför dessa, fållar ännu bredare sömsmånerna vilka också kan variera.

Varje mönster är unikt. Det måste stå någonstans vilken sömsmånsbredd du klippa. Det kan börja med att första heldragna strecket på mönstret är strl 36, den strecka de för strl 38, streck med prick strl 40 osv.

Det går inte att utgå från olika böcker vad som skrivs om det i England och vara säker på att det blir så.

Varje mönster är unikt och har olika förutsättningar, du tar ju även hänsyn till vilket sorts tyg du syr i när du bestämmer sömsmån. Ett stretchtyg beter sig helt eljest än ett taft t ex.

Leta!!
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons