Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Mönster och klädsömnad > Korsetter
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2015-02-11, 19:25   #1
Renvaktar Renvaktar är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2005
Inlägg: 35
Jag är utbildad klänningsskräddare och jobbar i en stor bröllopsklädersbutik och syr varje vecka om brudklänningar från kända stora märken och även syr helt från grunden.
Du skriver inte om klänningen är axelbandslös eller inte. Har den inga axelband måste den ha isydda skenor för att inte halka ner. Även de klänningar med axlar brukar ha skenor i alla sömmar för att sitta snyggt och slätt.
Skillnaden mellan rigeline och korsettskenor i plast är att rigeline syr du fast direkt genom skenan medans korsettskenan behöver man sy en kanal av en snedremsa och trä den igenom. Jag använder båda varianterna i mitt arbete och i olika bredder. I sidorna rekomenderar jag dem bredare sorten (12mm). Har man snörning måste man ha skenor annars korvar hela klänningen ihop sig när man snörar. Stål är i regel överkurs för brudklänningar. Även dem klänningar i stora storlekar och dem med stor byst sitter uppe med plast om klänningen har bra passform och ett stabilt tyg mellan foder och yttertyg i livet. Dock kan bh behövas ibland.
Det är inte obekvämt med skenor. Tvärt om. Se bara till att skenorna inte är vassa i ändarna. Lägg en tygbit runt änden på rigeline innan du syr fast den och fila kanterna på korsettskenor. Och se till att skenorna inte slutar i midjan utan låt dem gärna gå ner några cm så dem inte skär in.
Lycka till!
Renvaktar är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-02-12, 08:43   #2
Rae Rae är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 866
Tack så hemskt mycket för utförligt svar! Nu kan jag gå vidare. Jag syr en provklänning först och kan ävem prova regelin då. Tack igen.
Rae är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 01:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons