Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Symaskiner > Bassymaskiner
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

Notiser

Svara
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Gammal 2014-03-26, 04:16   #1
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Vid påsyning av knappar menar Lillemor.

Och om den luddiga rundeln är av filt och inte gummi eller något, så är det till att ställa trådrullen på så den snurrar lättare.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 09:46   #2
Jesper Jesper är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2014
Inlägg: 15
Oj, vad roligt att se så många svar redan efter några timmar!

Ja men då så, en till pryl jag förstår vitsen med, tack så mycket. Gillar ahaupplevelsen. Gillar även idén; smart och enkelt, en elegant lösning.

Tyvärr är den lilla rundeln varken luddig eller av filt, utan just av gummi. Jag inser att jag brustit i beskrivningen av de andra rundlarna också. Den ena är extremt tunn, nästan så man är rädd att böja den när man plockar upp den. Den andra är ungefär lika tjock som gaveln i undertrådspolen. Alla tre metallföremålen verkar vara i rostfritt.
Jesper är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 10:10   #3
ichigo ichigo är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2005
Inlägg: 3 988
Just den plastbiten verkar inte många fatta vitsen med. De flesta vet att den är till för att sy på knappar med, men att använda den till att överbrygga tjockare partier vet de flesta inte. Men det är det den är bra för tycker jag! Jag har inte husqvarna men jag ville ha något liknande så jag gick o köpte en. Inte så jättedyr heller, bara en tjuga eller något. Och det finns ju miljoner av såna i gömmorna hos folk som inte vet vad de är för något!


Ja, gummirundeln kan då vara utbyte till spolmekanismen om det är till en gammal nog maskin att ha spole som drivs av "vevhjulet".

Metallbrickorna vet jag inte vad de kan vara, men KANSKE möjligtvis, jag gissar friskt, är att kanske använda som adapter om man använder spole av annan fabrikat som är tunnare? Har faktiskt aldrig sett förr.

Metallbiten som är plåtbit vikt i olika formationer kan eventuellt vara någon sorts hållare för pressarfoten eller något, t.ex. till frihandsbroderi, för att hålla upp foten tillräckligt hög för att tyget ska kunna passera fritt men ändå ha foten nere för att trådspänningen ska fungera (trådspänningen är i av-läge när pressarfoten är uppe)... eller något ditåt däromkring... gissar bara.. för min gamla pfaff har en metallgrej som är till för sånt, men av rund metallstav som vikts till i olika vinklar.
ichigo är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 11:03   #4
Pendlaren Pendlaren är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2010
Inlägg: 410
Jag har tittat i min gamla manual för Husqvarna CB-N och där finns inte metallföremålet med. Inte heller i senare Husqvarna-modeller.

Kan det vara en linjal eller distans? i så fall skall den sättas med skruv i plattan till höger om nålen.

Även en bra idé är att se om den skulle passa att sätta som en variant på pressarfot, som föreslås ovan.

Pendlaren är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 12:54   #5
Odette Odette är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 329
Kan det avlånga föremålet vara en fållvikare? Prova om den passar på maskinen nånstans. De två runda plattorna påminner om underdelen på ett magnetlås, det kan vara en äldre variant för de som finns idag har ett hål i mitten men två avlånga hål istället för tre runda.
Odette är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 16:56   #6
Jesper Jesper är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2014
Inlägg: 15
Många bra teorier att prova. Jag kommer att komma hem ganska sent idag så jag får se om jag hinner testa dem ikväll, men jag lovar att återkomma med svar så snart jag provat.

Jag kommer inte ihåg hur drivningen ser ut, det var länge sen jag behövde öppna kåpan. Ska kolla på det också. Jag förstår iofs inte riktigt hur du menar med att drivas av vevhjulet, men om det inte blir uppenbart när jag ser efter så hör jag av mig igen.

Lyckades faktiskt få tag på en manual till maskinen igår, det var den som rätade ut de sista frågetecknen på de olika pressarfötterna. Men de här prylarna fanns inte med. Det var en del andra saker som stod namngivna att de skulle/kunde finnas, men utan bild eller närmre beskrivning, så jag tänkte att de kanske inte tog med allt.

Hur menar du med magnetlås? Ett sånt där som man kan ha på vissa små väskor då eller? Alltså helt enkelt inte en del av maskinen över huvud taget? Det skulle förstås förklara varför ingen riktigt verkar veta vad de är bra för...

Tack alla för bra idéer! Jag ser fram emot att få testa dem allihop.
Jesper är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2014-03-26, 17:29   #7
Odette Odette är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2004
Inlägg: 329
Ja precis, sådana man kan ha på väskor. Det visar sig säkert vara något helt annorlunda
Bifogade bilder
 

Senast redigerad av Odette den 2014-03-26 klockan 17:31. Anledning: Trodde inte bilden kom med
Odette är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 05:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons