Nyheter Artiklar Bloggar Forum Bilder Annonser Recensioner Länkar Kalender Medlemmar Din sida Om... 
Bevakningar   Inställningar   Sök i forum   Forumregler

Gå tillbaka   Sysidans forum > Tyger och tillbehör
Registrera Dagens inlägg Markera forum som lästa

 
 
Ämnesverktyg Sök i detta ämne Betygsätt ämne Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
Gammal 2014-03-02, 10:42   #3
ninnami ninnami är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2011
Inlägg: 384
Stoff och stil har också en jersey som de kallar courtelle jersey, som också är lite tjockare och stabilt: http://www.stoffochstil.se/Katalog/M...group_id=10370
Jag har använt den till delar av en klänning (kombinerade med ett annat mönstrat tyg) och även sytt leggings av det, båda med gott resultat.

Du kan skicka efter tygprover från dem så får du känna på de kvalitéerna som du fått tips om: http://www.stoffochstil.se/Informati...tofprover.aspx

Den muddväv som bila tipsade om är lite annorlunda än vad muddväv brukar vara. Den är inte så ribbstickad som muddväv vanligen är, men den håller formen bra, har god elasitet och är nästan liksidig. Jag tycker den är bra och använder den ofta till muddväv, men har även sytt barn tröjor av det som också blivit bra.
ninnami är inte uppkopplad   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är av
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sysidan.se är byggd med CommunityLib från Mainloop Personuppgiftspolicy
Annons