![]() |
![]() | Nyheter | ![]() | ![]() | Artiklar | ![]() | ![]() | Bloggar | ![]() | ![]() | Forum | ![]() | ![]() | Bilder | ![]() | ![]() | Annonser | ![]() | ![]() | Recensioner | ![]() | ![]() | Länkar | ![]() | ![]() | Kalender | ![]() | ![]() | Medlemmar | ![]() | ![]() | Din sida | ![]() | ![]() | Om... | ![]() |




|
Notiser |
![]() |
|
Ämnesverktyg | Sök i detta ämne | Betygsätt ämne | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem sedan: apr 2013
Inlägg: 28
|
Jag har nyss skaffat en opal 650. Jag hade tidigare en hq2000 och en hugin rosace(som jag upplevde som plastig, svag, skranglig, högljudd och inge vidare alls). Opalen är inte lika tyst när man dyr som hq2000 men det har nog med plasten på den nyare att göra. Däremot är det väldigt kul med alla stretchsömmar på opalen. Upplever oxå att mönstersömmarna blir lite finare än på Hq2000. Jag gillar nål uppe/nere samt att man kan sy utan pedalen.
För mig stod det mellan pfaff ambition 1.0 eller opalen och anledningen att jag valde opalen (var först inne på pfaffen och dess övermatning) var att jag syr mest till barnen och det fanns helt enkelt roligare sömmar(barnsligare) på opalen... Sån är jag. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 48
|
Fick min maskin häromdagen och är supernöjd. Jag har alltid gillat Husqvarna och denna modellen verkar super. Håller på att upptäcka den nu och prova alla sömmar. Men hur kan jag sy utan pedalen ?? Det har jag inte upptäckt än. Gillar att man kan spara sina sömmar i sitt egna program.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem sedan: okt 2013
Inlägg: 34
|
Du startar utan pedal genom att trycka på start (knapp på panelen). Då går maskinen jämnt i den hastighet du väljer. Om du sedan trycker på pedalen så 'tar den över'. Du funkar som cruise control på bilen. Praktiskt.
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem sedan: jul 2013
Inlägg: 48
|
Oj
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
|
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:45.